Օրերս, 2-ամսյա բանակցություններից հետո, Իրանից Հայաստան է ներկրվել 850 տոննա ազոտային պարարտանյութ, որն արդեն տարածում են մարզերում, մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչ Բերբերյանը: Նրա խոսքերով, պարարտանյութի մեկ պարկի արժեքը 1500 դրամով էժան է Վրաստանից ներկրվող պարարտանյութից: Հարկ է նշել, որ Վրաստանն արգելում է իր տարածքով այլ երկրներ սելիտրա տեղափոխել, իրականացնելով սեփական պարարտանյութի արտահանումը:
Խոսելով հորդառատ անձրեւների պատճառով գյուղատնտեսությանը հասցված վնասի մասին` Հրաչ Բերբերյանը հայտարարել է, որ անձրեւների ու ցրտահարության պատճառով այս տարի ծիրանի բերքը կնվազի 10 տոկոսով, իսկ կարտոֆիլի բերքը` 30 տոկոսով: Նա նաեւ հաստատել է այն տեղեկությունները, որ արտահանման նախապատրաստված կարտոֆիլի պարտիայի մեջ միջատներ են հայտնաբերվել, որի պատճառով 2 ամսով դադարեցվել է կարտոֆիլի արտահանումը Վրաստան, համապատասխանաբար, կարտոֆիլի ավելցուկն գերազանցեց բոլոր սպասելիքները:
«Արդեն 15 տարի է, ինչ Հայաստանում օգտագործվում է ազոտային պարարտանյութ, ինչն իր բացասական կողմերն ունի, քանի որ ազոտը միայն միակողմանի սնունդ է ապահովում, իսկ հարկավոր է նաեւ ամինաֆոսֆատային պարարտանյութ, որը շատ ավելի թանկ է»,-հայտարարել է Հրաչ Բերբերյանը:

13 Май 2009 - 12:45 AMT
На днях, после 2-х месячных переговоров, в Армению из Ирана завезли 850 тонн азотного удобрения, которое уже развозят по регионам, заявил в ходе пресс-конференции председатель Аграрно-крестьянского союза Армении Грач Берберян. По его словам, стоимость одного мешка удобрения на 1500 драмов дешевле стоимости удобрений из Грузии, которая запрещает перевозить через свою границу селитру из других стран, тем самым, реализуя экспорт своих удобрений.
Говоря об ущербе сельскому хозяйству, нанесенном проливными дождями, Грач Берберян заявил, что из-за дождей и похолодания в этом году на 10% уменьшится урожай абрикоса и на 30% – урожай картофеля. Он также подтвердил информацию о том, что в заготовленной на экспорт партии картофеля было обнаружено насекомое, по причине чего на 2 месяца был приостановлен экспорт картофеля в Грузию, соответственно, избыток картофеля превзошел все ожидания.
“Уже 15 лет, как в Армении используют азотные удобрения, что имеет свои отрицательные стороны, так как азот обеспечивает лишь одностороннее питание, а земле необходимо амино-фосфатное удобрение, которое стоит намного дороже” , – заявил Грач Берберян.