Moody’s հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է IDBank-ի՝ ազգային արժույթով և արտարժույթով երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշը՝ B1-ից Bа3-ի՝ կայուն հեռանկարով։
Միաժամանակ Moody's-ը բարձրացրել է վարկարժանության հիմնական գնահատականը (BCA)՝ b1-ից ba3, բարձրացրել է բանկի՝ ազգային արժույթով և արտարժույթով կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ վարկանիշը (CRRs)՝ Ba3-ից Ba2, ինչպես նաև բարձրացրել է կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ գնահատականը (CR գնահատական) Ba3(cr)-ից Ba2(cr)-ի:
IDBank-ի երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշները և վարկարժանության հիմնական գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակի վրա, ինչ ՀՀ սուվերեն թողարկողի վարկանիշն է։
IDBank-ի վարկանիշի բարձրացումը պայմանավորված է վերջին երկու տարիներին բանկի վարկային պորտֆելի որակի էական բարձրացմամբ, կորպորատիվ կառավարման բարելավմամբ, ինչպես նաև բանկի շահութաբերության աճով։

27 июня агентство Moody's Ratings повысило долгосрочные рейтинги банковских депозитов ЗАО «IDBank» (IDBank) в национальной и иностранной валюте с B1 до Ba3 и сохранило стабильный прогноз. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Одновременно агентство Moody's повысило базовую кредитную оценку банка (BCA) и скорректированный BCA до ba3 с b1, повысило долгосрочные рейтинги риска контрагента (CRR) банка в национальной и иностранной валюте до Ba2 с Ba3, а также повысило долгосрочную оценку риска контрагента (оценка CR) до Ba2(cr) с Ba3(cr).
Рейтинги долгосрочных депозитов и базовая кредитная оценка (BCA) IDBank – а находятся на том же уровне, что рейтинг суверенного эмитента Армении.
Повышение рейтинга IDBank-а обусловлено значительным повышением качества кредитного портфеля, улучшением корпоративного управления, а также ростом прибыльности за последние два года.