1 Հուլիս 2024 - 13:47 AMT
Viva. Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջատար ընկերությունն իր հաճախորդներին ներկայանում է նորացված ապրանքային նշանով
Հայաստանի տեխնոլոգիական առաջատար հանդիսացող «Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերությունը ներկայացնում է իր նոր ապրանքային նշանը: «Վիվա Արմենիա» ՓԲ ընկերությունն այսուհետև Վիվա-ՄՏՍ-ի փոխարեն շուկայում կներկայանա Viva ապրանքային նշանի ներքո:
Viva-ն նշանավորում է թվային ծառայությունների որակապես նոր մակարդակը, ընկերության նոր դիրքավորումը շուկայում ու զարգացման նոր ռազմավարությունը: Viva-ն իր մեջ կրում է ընկերության նորացված ինքնությունը՝ խորհրդանշելով շուկայում զբաղեցրած նոր դիրքերն ու հնարավորությունները, ժամանակակից նոր ծառայությունները, հաճախորդների ու մյուս շահառուների նոր ընկալումները ծառայությունների, որակի և ընկերության արժեհամակարգի վերաբերյալ: Նոր ապրանքային նշանն ընկերության նոր ուղերձն է՝ ի պատասխան իր բաժանորդների նոր ակնկալիքներին:
Ընկերության թվային վերափոխման անցած ուղին տվել է շոշափելի արդյունքներ. լայն պահանջարկ վայելող թվային նոր ծառայություններ ու լուծումներ, հաջողված մուտք շուկայի նոր ոլորտներ՝ տվյալագիտության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օր օրի մեծացող կիրառմամբ:
Viva նորացված ապրանքային նշանը նորովի է փոխանցում ընկերության հիմնական գաղափարը՝ Viva-ի տեխնոլոգիական կարողությունների ծառայեցումը մարդու ու լայն առումով՝ հասարակության կարիքներին:
Նոր կարգախոսը՝ Քո շուրջը, խորհրդանշում է Viva-ի էությունը՝ լինել հաճախորդի կյանքի ուղեկից, ապահովել անհրաժեշտ կապն աշխարհի հետ և ընձեռել զգացմունքները լիաթոք արտահայտելու հնարավորություն:
Viva-ի վերաբերյալ հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն
Viva բրենդը բարձր ճանաչելիություն ունի բաժանորդների շրջանում: 2005 թվականից շուկա մտած ու ոլորտի առաջատարության հոմանիշ դարձած բրենդը մեծ վստահություն է վայելում: Ընկերությունը շարունակական աճ է արձանագրում կարևորագույն ցուցանիշների կտրվածքով:
2024 թվականի փետրվարին Երևանում ու մարզերում իրականացրած հարցման տվյալների համաձայն՝ մարդկանց գերակշիռ մասը ցանկացել է, որ ընկերության կորպորատիվ տարբերանշանի անվանումն ու գույնը մնան անփոփոխ:
Հարցման արդյունքները բաշխվել են հետևյալ կերպ. հարցվածների ավելի քան 75,4%-ը կողմ է եղել ընկերության անվան (կորպորատիվ տարբերանշանի) պահպանմանը։
Անվանափոխմանը կողմ է արտահայտվել միայն 7․3%-ը։ Այնուամենայնիվ, ընկերության անվան փոփոխության կողմնակիցների 69․7%-ը նշել է տարբերակներ, որոնցում առկա է եղել Viva բազային անվանումը։
«Ձեզ դու՞ր է գալիս տարբերանշանի գույնը» հարցին դրական պատասխանել է հարցվածների 77․2%-ը։
Տարբերանշանի գույնի պահպանմանը կողմ է արտահայտվել հարցվածների 63․1%-ը։
Viva-ի զարգացման ռազմավարությունը
Viva-ն շարունակում է զարգանալ որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ընկերություն (ՏՀՏ): Ռազմավարության հիմքում ծառայություններում ՏՏ լուծումների կիրառումն է ու բիզնեսի բազմազանեցումը/դիվերսիֆիկացումը. համակցված սակագնային պլանները՝ ամենապահանջված հավելվածներով, կոնվերգենտային լուծումների ընդլայնումը և ֆիքսված ծառայությունների՝ ինտերնետի և թվային հեռուստատեսության տարածումը Հայաստանի անգամ ամենահեռավոր համայնքներում: Սրանք այն հիմնարար ուղղություններն են, որոնք շարունակելու են պայմանավորել առաջիկա տարիներին ընկերության զարգացումը: 5G ցանցի հետագա զարգացումը շարունակում է մնալ առաջնահերթություն: Ամպային տեխնոլոգիաները, CRM լուծումները բիզնեսի համար նույնպես մնում են առաջնահերթություն:
Viva-ի գլխավոր տնօրենի խոսքն ապրանքային նշանի նորացման մասին
«Viva-ն այսօր շատ ավելին է, քան կապի օպերատոր. այն թվային ծառայություններ ու լուծումներ առաջարկող տեխնոլոգիական խոշորագույն ընկերություն է, որը ներկա է շուկայի ամենատարբեր ոլորտներում: Viva-ի մրցակցային առավելություններից են թվային փոխակերպման տեմպը, հզոր բիզնես-էկոհամակարգերը, զարգացման ուղղությունների դիվերսիֆիկացիան, սահմանված նպատակներին հասնելու պրոֆեսիոնալ հմտությունների տիրապետող թիմը, կորպորատիվ կառավարման գործող համակարգը, հիմնական ցուցանիշների կայուն աճը, բաժանորդների գոհունակությունն ու հավատարմությունը: Այս ամենի հանրագումարում է՛լ ավելի է արժևորվում Viva բրենդի հեղինակությունը: Viva-ն հայկական տնտեսության օրինակելի ընկերություններից է և երկրի տնտեսական աճի հիմնասյուներից մեկը», – ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva-ի բաժնետիրական կառուցվածքը
Հայաստանի Հանրապետությունն ընկերությունում ունի 20% բաժնեմաս, ինչը Viva-ի համար պատասխանատվության բոլորովին նոր աստիճան է: Ընկերության բաժնետոմսերի մնացած 80%-ի սեփականատերն է «ՖԵԴԻԼՔՈ ԳՐՈՒՊ ԼԻՄԻԹԻԴ» ընկերությունը: 2024 թվականի սկզբից ընկերությունն այլևս ՄՏՍ խմբի մաս չի կազմում:
Viva նոր տարբերանշանի նկարագրությունը
Viva-ի վիզուալ պատկերն ամբողջանում է քառանկյունի ու շրջանի՝ մեկից մյուսը սահուն անցումների մեջ: Քառանկյունն ու շրջանը խորհրդանշում են մի կողմից՝ ընկերականության, մտերմության ու ջերմության, իսկ մյուս կողմից՝ տեխնոլոգիական գերազանցության ներդաշնակ մեկտեղումը՝ այն, ինչի կատարելագործմանը Viva-ն ձգտում է անընդհատ: Քառանկյունի ու շրջանի խաղը միտված է փոխանցելու հիմնական գաղափարը՝ Viva-ի տեխնոլոգիական հզորության ընկերական-մտերմիկ-ջերմ բնույթը, դրանց ծառայեցումը հաճախորդի ու լայն առումով՝ հասարակության կարիքներին:
Viva-ն ոչ միայն ստացող է՝ մարդկանց զգացմունքների ու ցանկությունների, այլև տվող՝ կյանքը հեշտացնող լուծումների, ծառայությունների ու սոցիալական ներդրումների միջոցով: Viva-ի վիզուալ ինքնության յուրաքանչյուր տարր արտահայտում է ընկերության ու ապրանքային նշանի հիմնական արժեքները:
Տառատեսակը մարմնավորում է ներդաշնակորեն ինտեգրված տեխնոլոգիական բաղադրիչները՝ արտահայտելով ընկերության հատկանիշներն ու հիմնական արժեքները:
Ընկերության նոր կարգախոսը
Նոր կարգախոսը՝ Քո շուրջը, մարմնավորում է Viva-ի էությունը՝ լինել հաճախորդների կյանքի ուղեկիցը, ապահովել անհրաժեշտ կապն ընտանիքի ու ընկերների հետ և ընձեռել զգացմունքները լիաթոք արտահայտելու հնարավորություն: Կարգախոսը կարևորում է մեր շուրջն ընկերականության, մտերմության ու ջերմության առկայությունը, տեխնոլոգիաների հասանելիությունը, քանի որ Viva-ն մեր շուրջ է: Սա միասին ավելի նորարար լինելու և միասին աճելու նոր շրջափուլ է, նոր հնարավորություն:
Քո շուրջը՝ 2005-ից սկսած …
Ասուլիսի ընթացքում Viva-ի գլխավոր տնօրենը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Մասնավորապես այն հարցին, թե ինչ անակնկալներ են սպասում հաճախորդներին, Արմեն Ավետիսյանը տեղեկացրեց, որ՝
1. Հուլիսի 1-ից տեղի է ունենալու լայն պահանջարկ վայելող UNLIM հետվճարային սակագնային պլանի ամսավճարի իջեցում՝ 4500-ից 3900 դրամի, որը, թերևս, այսօր ամենից մատչելի առաջարկն է շուկայում:
2. Y հետվճարային սակագնային պլանում ավելանում է YouTube-ը, առանց հիմնական ինտերնետ փաթեթը սպառելու, ակտիվացման գումարը՝ 3000 դրամ, իսկ ներառված ինտերնետ թրաֆիկը 20 ԳԲ-ից դառնում 30ԳԲ:
3. Դեպի արտերկիր ուղևորություններիակտիվ շրջանում՝ Viva-ի բաժանորդնորի համար «ՎՈՅԱԺ 30» փաթեթի արժեքը 4000 դրամից դառնում է 2000 դրամ, պարունակում է 1000 ՄԲ ինտերնետ՝ մինչև սեպտեմբերի 2-ը ներառյալ:
4. Wi-Fi Calling ծառայությունը համալրվում է SMS ուղարկելու հնարավորությամբ, որը Wi-Fi Calling ծառայության տրամաբանական շարունակությունն է: Wi-Fi Calling-ը կարող է օգնության հասնել այն վայրերում, որտեղ բջջային կապը համեմատաբար թույլ է, օրինակ՝ երբ գտնվում եք ստորգետնյա, կիսանկուղային տարածքներում, ամառանոցներում և ցանկացած այլ վայրում, որտեղ կապն անկայուն է, բայց առկա է Wi-Fi ցանց։ Անգամ արտերկրում Wi-Fi Calling-ի միջոցով կատարված զանգը համարվում է տեղական, այսինքն՝ խոսում եք նույն գնով, ինչ Հայաստանում: Պարտադիր չէ, որ Wi-Fi Calling-ով զանգահարելիս զանգը ստացող անձը նույնպես ունենա ակտիվ Wi-Fi Calling ծառայություն, որպեսզի կարողանա պատասխանել զանգին:
5. Wi-Fi Calling-ը Viva-ի էքսկլյուզիվ ծառայությունն է: Wi-Fi Calling-ից ու Voice over LTE-ից օգտվող բաժանորդների թիվը հատել է 1 միլիոնի սահմանագիծը:

1 Июль 2024 - 14:14 AMT
ЗАО «Вива Армения», ведущая технологическая компания Армении, представила свой новый товарный знак. Теперь ЗАО «Вива Армения», на рынке будет представлена под товарным знаком (брендом) Viva вместо Вива-МТС.
Viva символизирует переход на качественно новый уровень цифровых услуг, пересмотренный подход в позиционировании на рынке и новую стратегию развития компании. Обновленный бренд выражает новую идентичность компании, символизируя открывающиеся для нее возможности на рынке, новые современные услуги, новое восприятие услуг, качества и системы ценностей компании клиентами и другими бенефициарами. Новый торговый знак – это новый мессидж компании с учетом ожиданий клиентов.
Цифровая трансформация компании последних лет уже дала ощутимые результаты: широко востребованные новые цифровые услуги и решения, успешный выход на новые уровни рынка, возрастающий объем потребления больших данных (big data) и информационных технологий.
Обновленный бренд Viva по-новому транслирует главную концепцию, заложенную в основе компании: служение технологических возможностей Viva нуждам и потребностям человека и общества в целом.
Новый слоган – Вокруг тебя – символизирует суть бренда Viva: сопровождать клиента в самых разных жизненных ситуациях, обеспечивать необходимую связь с миром и предоставлять возможность выражать свои эмоции в полной мере.
Исследование общественного мнения о Viva
Бренд Viva широко узнаваем среди клиентов. Компания, вышедшая на рынок в 2005 году и ставшая синонимом технологического лидерства и инноваций, пользуется доверием общества. Отмечается стабильный рост компании по ключевым показателям.
Согласно проведенному в феврале 2024 года в Ереване и регионах опросу потребителей абсолютное большинство респондентов выразило желание оставить без изменений название бренда и цвет фирменного логотипа компании.
Результаты опроса распределилисьследующим образом: за сохранение названия бренда (фирменного логотипа) компании выразились более 75,4 % респондентов.
За изменение названия выразились только 7,3%. Однако следует отметить, что 69,7% из числа сторонников изменения названия компании назвали варианты, в которых тем не менее присутствует базовое слово Viva.
На вопрос «Нравится ли Вам цвет логотипа?» положительно ответили 77,2% респондентов.
63,1% опрошенных высказались в пользу сохранения цвета логотипа.
Стратегия развития Viva
Viva продолжает развиваться в направлении информационных и телекоммуникационных технологий (ИКТ). Основой стратегии является применение ИТ-решений в сфере услуг и диверсификация бизнеса: комбинированные тарифные планы с наиболее востребованными приложениями, расширение конвергентных решений и распространение фиксированных услуг – интернета и цифрового телевидения – даже в самых отдаленных населенных пунктах Армении. Это важнейшие направления, которые будут определять развитие компании в ближайшие годы. Дальнейшее развитие сети 5G, облачные технологии и CRM решения также остаются приоритетами.
«Сегодня Viva – это гораздо больше, чем просто оператор связи. Это ведущая технологическая компания, присутствующая в различных сегментах рынка и предлагающая цифровые услуги и решения. Среди конкурентных преимуществ Viva – темпы цифровой трансформации, мощные экосистемы бизнеса, диверсификация направлений развития, команда, обладающая профессиональными навыками для достижения поставленных целей, эффективная система корпоративного управления, стабильный рост ключевых показателей, удовлетворенность и лояльность клиентов. Результатом всего перечисленного является высокая репутация бренда Viva. Viva – одна из образцовых компаний экономики Армении и одна из основ экономического роста страны», – говорит генеральный директор Viva Армен Аветисян.
20% акций компании ЗАО «Вива Армения» принадлежат Республике Армения, что для Viva совершенно новый уровень ответственности. Остальные 80% принадлежат компании «ФЕДИЛКО ГРУП ЛИМИТИД». С начала 2024 года компания Viva больше не входит в группу МТС.
Описание нового логотипа Viva
Визуальный образ Viva воплощен в плавном переходе от формы круга к квадрату и обратно. Эти две формы символизируют гармоничное сочетание с одной стороны дружбы, человеческой близости и теплоты, с другой – технологического совершенства – всего того, к чему постоянно стремится компания Viva. Переплетение форм квадрата и круга призвано передать главную концепцию: идеи человечности и теплоты, дружественности технологической мощи Viva, а также ее служение потребностям клиента и общества в целом.
Позиция Viva в отношении к людям – не только брать и получать, но и дарить чувства и отвечать взаимностью, выражается в принимаемых компанией решениях, предлагаемых услугах и социальных инвестициях. Каждый элемент визуальной идентичности Viva воплощает основные ценности компании и бренда.
В фирменном шрифте гармонично интегрированы технологические компоненты, выражающие характер и ценности компании.
Новый слоган компании
Новый слоган – Вокруг тебя – является воплощением сути Viva: присутствовать в жизни клиентов, обеспечивать необходимую связь с семьей и друзьями и давать возможность выражать эмоции в полной мере. Слоган подчеркивает значимость дружеских отношений, человеческой близости и теплоты, а также доступность технологий: ведь вокруг нас – Viva. Это новая эра, новая возможность обновления и развития для всех нас.
Вокруг тебя, с 2005 года…
В ходе пресс-конференции генеральный директор Viva ответил на вопросы журналистов. В частности, на вопрос что нового могут ожидать клиенты от компании, Армен Аветисян сообщил следующее:
1. С 1 июля/сегодняшнего дня цена популярного постоплатного тарифного плана «UNLIM» будет снижена с 4500 до 3900 драмов, что сегодня делает его самым доступным в этой категории предложением на рынке.
2. В постоплатный тарифный план Y добавляется YouTube. При использовании YouTube, как и в случае ряда других приложений, мегабайты основного интернет-пакета не расходуются. Также включенный интернет-трафик увеличивается с 20 ГБ до 30 ГБ, при стоимости 3000 драмов.
3. В период активных туристических поездок зарубеж цена услуги «ВОЯЖ 30», которая дает 1000 Мегабайтов интернета, понижена двоекратно – с 4000 драм до 2000 драм за 30 дней пользования, до 2-го сентябра, включительно.
4. Услуга «Wi-Fi Calling» (Вызовы по Wi-Fi) дополнена возможностью отправки SMS, что является логическим продолжением услуги. Как вы знаете, вызовы по Wi-Fi могут пригодиться в местах, где сотовая связь относительно слабая, например, когда вы находитесь в подвальном помещении, например – в кафе, загородном доме или где-либо еще, где связь нестабильна, но Wi-Fi доступен. Даже звонок, сделанный из-за граници с помощью «Wi-Fi Calling», тарифицируется как местный, то есть вы разговариваете по той же цене, что и в Армении. При совершении вызова с помощью функции «Wi-Fi Calling», получателю звонка не обязательно иметь активную услугу «Wi-Fi Calling», чтобы иметь возможность ответить на вызов.