Ադրբեջանը կրկին իր տարածքում Ֆրանսիայից անկախություն պահանջող միավորումների հավաք է կազմակերպում, որը կանցնի Բաքվում հուլիսի 17-18–ը։ Նշվում է, որ համագումարին կմասնակցեն Ֆրանսիայի տիրապետության տակ գտնվող տարածքների 15 քաղաքական ուժերի և շարժումների ներկայացուցիչներ, գրում է Minval.az-ը։
Խոսքը Կորսիկայի, Մելանեզիայի, Պոլինեզիայի, Կարիբյան և Անթիլյան կղզիների խմբի մասին է։
«Բաքվի նախաձեռնող խմբի» հայտարարության համաձայն, «համագումարի մասնակիցները կքննարկեն ֆրանսիական գաղութատիրությունից ազատագրվելու և անկախության համար առավել կազմակերպված պայքարի համակարգման գործողությունները»։
Ավելի վաղ ֆրանսիական Նոր Կալեդոնիյում անկարգություններ տեղի ունեցան Բաքվի հրահրմամբ, ինչը Ֆրանսիայում ապացուցված են համարում։ Ցուցարարները ցույցի էին դուրս եկել Ադրբեջանի դրոշներով, որոշ տեղերում նույնիսկ Հեյդար Ալիևի դիմանկարներով։

17 Июль 2024 - 12:07 AMT
17-18 июля в Баку пройдет первый «Съезд движений за независимость колонизированных Францией территорий».
Азербайджанские СМИ сообщают, что «в съезде примут участие лидеры более 15 политических партий и движений за независимость Корсики, Меланезии, Полинезии, группы Карибских и Антильских островов, пострадавших от французского колониализма».
На съезде будут обсуждаться вопросы «создания единой платформы для проведения более организованной борьбы за независимость».
«Съезд будет способствовать повышению осведомленности международного сообщества о многочисленных преступлениях и незаконных действиях, совершаемых в колониях французским правительством против коренных народов, а также привлечению внимания к проблеме колониализма, который является одним из бедствий XXI века», – говорится в сообщении.
«Бакинская инициативная группа» создана участниками конференции «На пути к полной ликвидации колониализма» 6 июля 2023 года в Баку.