Հինգշաբթի օրը կայացած միջկառավարական նիստին հավանություն տվեցին Պետեկամուտների կոմիտեում էլեկտրոնային համակարգ ներմուծելու վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթին:
Կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի խոսքով, էլեկտրոնային համակարգը հարկային հաշվետվությունները ներկայացնել on-line ռեժիմով, ինչն իր հերթին կհանգեցնի կոռուպցիոն ռիսկերի կրճատմանն ու հարկատուների ժամանակի խնայմանը:
Ինչպես հաղորդել է կոմիտեի նախագահը, ծրագիրը մշակելու եւ ներմուծելու համար կառավարությունը արտաբյուջետային միջոցներից ներդրել է 180 մլն դրամ, բաից դրանից ծրագրի ֆինանսավորման համար միջոցներ կտրամադրվեն Համաշխարհային Բանկի եւ Ասիական Բանկի կողմից հատկացված:
Գագիկ Խաչատրյանը նշել է, որ առաջին փուլում էլեկտրոնային համակարգից օգտվողներ կդառնան բանկերը, վարկային եւ հաշվարկա-վճարային կազմակերպությունները, ներդրումային կազմակերպությունները, Հայաստանի Կենտրոնական …, ապահովագրական ընկերությունները, երկրորդ փուլում` պետական վարչական հաստատությունները, պետական ոչ կոմերցիոն կազմակերպությունները, իսկ հարկատուների մնացած կարգերի համար ծրագրի ներմուծումը կսկսվի 2010թ. ամռանը: Այդ կապակցությամբ նա ավելացրել է, որ նման ծրագիրը կներմուծվի նաեւ մաքսային ոլորտում:

14 Май 2009 - 13:42 AMT
На правительственном заседании в четверг был одобрен пакет законодательных изменений по внедрению электронной системы в Комитете по государственным доходам.
По словам председателя комитета Гагик Хачатрян, электронная система позволит представлять налоговые отчеты в on-line режиме, что в свою очередь приведет к сокращению коррупционных рисков и экономии времени налогоплательщиков.
Как сообщил председатель комитета, для разработки и внедрения программы правительство вложило 180 млн драмов из внебюджетных средств, кроме этого для финансирования программы будут выделены средства, предоставленные Всемирным Банком и Азиатским Банком развития.
Гагик Хачатрян отметил, что на первом этапе пользователями электронной системы станут банки, кредитные и расчетно-платежные организации, инвестиционные компании, Центральный депозитарий Армении, страховые компании, на втором этапе – государственные управленческие учреждения, государственные некоммерческие организации, а внедрение программы для остальных категорий налогоплательщиков начнется летом 2010 года. В связи с этим он добавил, что подобная программа будет внедрена и в таможенной сфере.