Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) 18-րդ տարեկան ժողովն իր աշխատանքը կսկսի այսօր Լոնդոնում: Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, այն նվիրված կլինի բանկի օպերացիաների երկրներում ֆինանսական ճգնաժամի հաղաթահարմանը:
ՎԶԵԲ-ի կառավարիչների խորհրդի նիստում, ինչպես հանդիպումից առաջ հաղորդել է էր նախագահ Թոմաս Միրովը, կքննարկվի նաեւ «բարդ տնտեսական իրավիճակում» գործողությունների ռազմավարությունը` Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի, ԱՊՀ-ի ու Կենտրոնական Ասիայի տուժած տնտեսություններին արդյունավետ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ի տարբերություն նախորդ հանդիպման, այս անգամ խոսքը կգնա այն մասին, թե ինչպես ճգնաժամը հարվածեց տարածաշրջանին: «Մենք կաշխատենք գնահատել իրավիճակը եւ պարզել, գոյություն ունեն արդյոք բավարար հիմքեր մտածելու համար, որ ճգնաժամի ստորին գիծն արդեն հատված է եւ, հնարավոր է, որ սկսվի վերականգնման փուլը, թե ինչպիսին կլինեն նրա տեմպերն ու ինչ դեր կարող է կատարել նա այդ բանկում»,-ասել է Տ.Միրովը:
Այս իրավիճակում ՎԶԵԲ-ը սերտորեն աշխատում է բանկային խմբերի ու այլ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ, ապահովելու համար միջոցների ուղղումը տարածաշրջանների տնտեսության իրական հատված:
Մայիսի սկզբին ՎԶԵԲ-ը միավորեց ջանքերն իտալական UniCredit խմբի հետ` 430 մլն եվրո ներդնելու համար Արեւելյան Եվրոպայի փոքր բիզնեսի մեջ: ՎԶԵԲ-ը ՀԲ-ի ու Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ մտադիր է 24,5 մլրդ եվրո ներդնել տարածշրջանի բանկային խմբերում` աջակցելու համար փոքր եւ միջին բիզնեսի նախագծերի համար վարկերի տրամադրմանը նրանց կողմից:
Ավանդաբար, տնօրենների խորհրդի նիստը հնարավորություն է տալիս քաղաքական գործիչներին, հասարակական գործիչներին, գործարարներին ու փորձագետներին դասեր քաղել կատարվածից ու նախանշել նոր միջազգային ֆինանսական ճարտարապետության կառուցման ուղղությունները: Համաժողովը գրեթե 60 երկրների մասնակցությամբ անցնոմ է «Ներդնելով ապագայի մեջ. հնարավորությունները կոշտ մթնոլորտում» նշանաբանով: Գործարար համաժողովի օրակարգում ընդգրկվել են ֆինանսական կլիմայի փոփոխությանն ու տնտեսական զարգացման կախվածության նվազեցմանը բնական պաշարներից, էներգետիկ արդյունավետության կարեւորությանն եւ ենթակառուցվածքային ներդրումների առանցքային դերին վերաբերող հարցեր:

18-е ежегодное собрание Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) открывается сегодня в Лондоне. Как сообщает ИТАР-ТАСС, оно будет посвящено выработке мер по преодолению финансового кризиса в странах операций банка.
На заседании совета управляющих ЕБРР, как сообщил в преддверии встречи журналистам его президент Томас Миров, будет рассмотрена стратегия действий в “сложной экономической ситуации” для оказания эффективной помощи пострадавшим экономикам Центральной и Восточной Европы, СНГ и Центральной Азии.
В отличие от прошлогодней встречи, речь на нынешней встрече, по словам президента ЕБРР, пойдет об ударе кризиса по региону. “Мы постараемся оценить ситуацию и выяснить, существуют ли достаточные основания полагать, что нижняя точка кризиса пройдена и, возможно, начинается восстановление, каковы будут его темпы и какую роль может сыграть в этом банк”, – сказал Т.Миров.
В нынешней ситуации ЕБРР тесно работает с ведущими банковскими группами и другими международными финансовыми институтами, чтобы обеспечить направление средств в реальную экономику регионов.
В начале мая ЕБРР объединил усилия с итальянской группой UniCredit, имеющей разветвленную систему отделений, с целью инвестирования более 430 млн евро в малый бизнес в восьми странах Восточной Европы. ЕБРР совместно с Всемирным банком и Европейским инвестиционным банком планирует вложить 24,5 млрд евро в банковские группы региона для поддержания их способности предоставлять кредиты под проекты малому и среднему бизнесу.
По традиции заседание совета директоров предоставляет возможность для политиков, общественных деятелей, предпринимателей и экспертов извлечь уроки из происходящего и наметить направления строительства новой международной финансовой архитектуры. В повестку бизнес-форума с участием представителей почти 60 стран под девизом “Инвестируя в будущее: возможности в более жестком климате” включены вопросы изменения финансового климата и уменьшения зависимости в экономическом развитии от природных ресурсов, важности энергетической эффективности и ключевой роли инфраструктурных инвестиций в качестве двигателя роста экономик.