«Նաիրիտ» գործարանի` հրդեհի արդյունքում վնասված հատվածը կարող է վերականգնվել մեկ ամսվա ընթացքում: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, այդ մասին հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «Մասնագետները հավատացնում են, որ վնասված արտադրամասում աշխատանքային ռիթմը հնարավոր կլինի վերականգնել մեկ ամսվա ընթացքում»,- նշել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարարը: Արմեն Մովսիսյանը հայտնել է, որ գործարանի վնասված հատվածի վերականգնման համար կպահանջվի մոտ 150 հազար ԱՄՆ դոլար: Այդ գումարը, նախարարի խոսքով, կհատկացվի գործարանի եւ բաժնետերերի միջոցներից:
Արմեն Մովսիսյանն ավելացրել է, որ գործարանում պայթյունի պատճառները պարզ կդառնան համապատասխան աշխատանքներ անցկացնելուց հետո: Պայթյունի հնարավոր պատճառներից էներգետիկայի նախարարը նշել է տեխնիկական անսարքությունը: «Գործարանում կրակի բռնկման պատճառները կբացահայտվեն, որից հետո գործարանը կաշխատի նախկին ռեժիմով»:
Նախօրեին, տեղի ժամանակով մոտ 18:40-ին «Նաիրիտի գործարան» ՓԲԸ-ում, որը մասնագիտացած է սինթետիկ կաուչուկի արտադրության վրա, երկու պայթյուն է տեղի ունեցել, որից հետո հրդեհ է բռնկվել: 15 րոպե անց պատահարի վայր է ժամանել 9 հրշեջ անձնակազմ:
Այրվել է աբսորբցիոն մեկ աշտարակ: Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, փրկարար ծառայության շնորհիվ հրդեհը լիովին մարվել է: Արդյունքում զոհվել է 4 եւ վիրավորվել է 8 մարդ:
Գործարանում դեռեւս երեկ մասնագիտական խորհուրդ է ձեւավորվել, որը փորձում է պարզել վթարի պատճառները, ուսումնասիրել հետեւանքներն ու դրանց վերացման ուղիները:
Վթարը չի վնասել շրջակա միջավայրին, վտանգավոր արտանետումներ չեն եղել: Գործարանի մյուս տեխնիկական գծերը շարունակում են աշխատել: Ինչ վերաբերում է աշխատանքի ռեժիմին, այդ մասին կասվի լրացուցիչ:

Поврежденный в результате пожара участок завода «Наирит» может быть восстановлен в течение месяца. Как передает корреспондент PanARMENIAN.Net, об этом заявил министр энергетики Армении Армен Мовсисян. «Специалисты заверяют, что рабочий ритм в поврежденном участке можно будет восстановить в течение месяца»,- отметил министр энергетики Армении. Армен Мовсисян заявил, что на восстановление поврежденного участка завода потребуется порядок $150 тысяч. Эта сумма, по словам министра, будет выделена из средств завода и акционеров.
Армен Мовсесян добавил, что причины взрыва на заводе будут выяснены только после проведения соответствующих работ. Среди возможных причин взрыва министр энергетики отметил техническую неполадку: «Причины возгорания на заводе будут выяснены, после чего завод будет работать в прежнем режиме».
Накануне, приблизительно в 18:40 по местному времени на ЗАО «Завод Наирит», специализирующемся на выпуске синтетического каучука, произошли два взрыва, после чего начался пожар. Спустя 15 минут на место происшествия прибыло 9 пожарных расчетов.
В результате повреждения в хлоропреновом цехе «Завода Наирит» сгорела одна абсорбционная башня. Как отмечается в сообщении, благодаря усилиям спасательной службы пожар полностью был потушен. В результате пожара погибло 4 человека и пострадали – 8.
На заводе еще со вчерашнего дня сформирован профессиональный совет, который ведет работы по выяснению причин повреждения, изучению последствий и их преодолению.
Возникшее повреждение не причинило вреда окружающей среде, нет опасных выбросов. Остальные технические линии завода продолжают работать, продолжается процесс производства. Что же касается режима работы, то об этом будет сообщено дополнительно.