ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքում ներկա է գտնվել օքսիդացված ճանապարհային եւ շինարարական բիտում արտադրող հայ-ռուսական ձեռնարկության բացմանը, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, գործարանի մուտքի մոտ տեղադրված սխեմատիկ քարտեզի օգնությամբ գործարանի տնօրենը ներկայացրել է բիտումի արտադրական ցիկլը:
Այնուհետեւ ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը եւ Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Սերգեյ Իվանովը կտրել են կարմիր ժապավենը, որից հետո ներկաները շրջայց են կատարել գործարանում: Այս ձեռնարկությանը բնորոշ է փորձարկման համակարգի բարձրակարգ մեքենայացումը: Այստեղ գործում է ժամանակակից գործարանային լաբորատորիան եւ ղեկավարող համակարգը, որի վրա հունվար ամսին կատարվել է հումքի առաջին փորձարկումը արտադրանքի (բիտումի) ստացմամբ:
Բացի այդ գործարանում տեղադրվել են մաքրման սարքավորումներ, իսկ արտանետումների կրճատման համար գործարանի մերձակայքում տեղադրվել է բիտումի արտազատումների ավտոմատ կոնդեսացման համակարգ:

15 Май 2009 - 18:09 AMT
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в общине Суренаван Араратской области принял участие в открытии армяно-российского завода по производству оксидового дорожного и строительного битума, сообщает пресс-служба президента.
Согласно сообщению, директор завода с помощью установленной у входа в завод схематической карты представил цикл производства битума.
На церемонии открытия присутствовали также вице-премьер Армении Тигран Саркисян, министр территориального управления Армен Геворгян и вице-премьер РФ Сергей Иванов.
Как отмечается в сообщении, для этого предприятия присуща высокая степень механизации, на заводе функционирует заводская лаборатория и управляющая система, на которой в январе этого года была произведена первая продукция (битум).
Кроме этого, на заводе построено оборудование систематической очистки, а для сокращения выбросов в районе завода установлена система автоматической конденсации паров битума.