2 Հոկտեմբեր 2024 - 07:37 AMT
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Փարիզում հայտարարել է, որ եթե 2024 թվականի վրաստանյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո Վրաստանը եվրոպական ուղի չվերադառնա, ապա դա ողբերգություն կլինի նաև հարևան Հայաստանի համար, որը զարգանում է նույն ուղղությամբ, և որին անհրաժեշտ է վրացական կամուրջը: Նա այդ մասին խոսել է Փարիզում «Բուչայից առաջ Աբխազիան է եղել» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրումից առաջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հոկտեմբերի 26-ի ընտրություններից հետո կա՛մ Վրաստանը կվերադառնա իր եվրոպական ուղուն` ես դրանում համոզված եմ, և վստահ եմ, որ դրանից հետո իրադարձությունները շատ արագ կզարգանան, և հունիսին Ուկրաինայի ու Մոլդովայի հետ կհայտնվենք եռյակում: Կա՛մ այլևս չի լինի Վրաստան, և դա ողբերգություն կլինի ոչ միայն նրա, այլ նաև հարևան Հայաստանի համար, որը զարգանում է նույն ուղղությամբ, և որին պետք է վրացական կամուրջը։ Եվ սա ողբերգություն կլինի Կովկասի ու այս տարածաշրջանում Եվրոպայի ներկայացուցչության համար, որը շատ կարևոր է իր գտնվելու վայրով»,- ասել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին:

2 Октябрь 2024 - 12:20 AMT
Если после парламентских выборов 2024 года Грузия не вернется на европейский путь, это станет трагедией и для соседней Армении, которая развивается в том же направлении и нуждается в грузинском мосте. Об этом заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили перед показом документального фильма «До Бучи была Абхазия» в Париже.
«После выборов 26 октября либо Грузия вернется на свой европейский путь, я в этом уверена, и уверена, что после этого события будут развиваться очень быстро, и в июне мы будем в тройке с Украиной и Молдовой, или же Грузии больше не будет, и это будет трагедией не только для нее, но и для соседней Армении, которая развивается в том же направлении и которой нужен грузинский мост, и это будет трагедией для Кавказа и представительства Европы в этом регионе», – заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили.