Այսօր Երեւանում «Մոսկվայի» տուն մշակութագործարարային կենտրոնում տեղի կունենա «Ֆինանսներ, վարկեր, ապահովագրություն եւ աուդիտ EXPO 2009» երկրորդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Արա Ստեփանյանը, ծրագրվում է, որ «Ֆինանսներ, վարկեր, ապահովագրություն եւ աուդիտ EXPO 2009» ցուցահանդեսին կմասնակցի ֆինանսական շուկայի ամենաքիչը 50 սուբյեկտ, սակայն այսօրվա ցուցահանդեսին նրանք երկու անգամ պակաս էին: Արա Ստեփանյանի կարծիքով, ֆինանսական շուկայի սուբյեկտները պատրաստ չէին մասնակցելու ցուցահանդեսին, հնարավոր է ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով: «Եթե բանկը համարում է, որ բավականաչափ միջոցներ չունի ցուցահանդեսին մասնակցելու համար, մեր կողմից ի՞նչ բացթողումների մասին կարող է գնալ խոսքը»,- ասել է գործադիր տնօրենը:
«Մեր կողմից կան որոշ բացթողումներ, մենք աշխատելու ենք այդ ուղղությամբ, որպեսզի հաջորդ տարի ցուցահանդեսը հաջողվի, քանի որ ընկերությունն արդեն 10 տարի այդ բիզնեսում է»,- ասել է նա:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամլո քարտուղար Զարուհի Բարսեղյանը, «Հայաստանի բանկերը պահպանողական մոտեցում են ցուցաբերում եւ չեն սիրում մասնակցել նման ցուցահանդեսներին»: Բարսեղյանի խոսքով, իր կողմից հրավերով նամակներ են ուղարկվել Հայաստանի բոլոր կոմբանկերին եւ իր իրավասությունների շրջանակներում կատարվել են բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները:
Իր հերթին Կենտրոնական Բանկի Խորհրդի անդամ Վախթանգ Աբրահամյանն ավելացրել է, որ չնայած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին, դա լավ ազդանշան է ֆինանսական ճյուղի զարգացման համար: «Ներկայումս մենք ունենք ընկերություններ, որոնք ապագային որոշակի հեռանկարներով են նայում, եւ, ի վերջո, շահելու է մեր շարքային սպառողը, որին առաջարկվում են ցուցահանդեսին ներկայացված ծառայությունները»,- ասել է նա: Աբրահամյանը հույս է հայտնել, որ նման միջոցառումների կազմակերպումը կրկնվող բնույթ է կրելու, իսկ ընկերությունների համար այդ ցուցահանդեսները հեռանկարում իրենց պրոֆեսիոնալիզմը ցույցա լավագույն միջոցն են:
,Ֆինանսներ, վարկեր, ապահովագրություն եւ աուդիտ EXPO 2009ե ցուցահանդեսի հիմնական նպատակներն են. վաճառահանման նոր շուկաների որոնումը, Հայաստանի տնտեսության մեջ արտասահմանյան նեդրումները, Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունների ցուցադրումը, նոր գործընկերների որոնումը: Ցուցահանդեսին կմասնակցեն հայկական եւ միջազգային ֆինանսավարկային եւ ապահովագրական ընկերություններ, կոնսալտինգային եւ ներդրումային կազմակերպություններ եւ այլն:
«Ֆինանսներ, վարկեր, ապահովագրություն եւ աուդիտ EXPO 2009» ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության, Կենտրոնական բանկի, Հայաստանի Բանկերի միության, Հայաստանի Արդյունաբերողների եւ գործարարների եւ Զարգացման հայկական գործակալության պաշտոնական աջակցությամբ:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչն է LOGOS EXPO Center -ը:
LOGOS EXPO Center – ը առաջին ցուցահանդեսային ընկերությունն է Հայաստանում, որը գործում է 1999թ.-ից առաջատարն է համարվում բազմաճյուղային, արդյունաբերական, տեղական միջազգային ցուցահանդեսների կոնգրեսների կազմակերպման գործում։ LOGOS EXPO Center ցուցահանդեսային ընկերությունն իրականացնում է ժամանակակից մարկետինգային ռազմավարություն՝ օգտագործելով համաշխարհային ցուցահանդեսային գործունեության փորձը նվաճումները։ Գործունեության բոլոր տարիների ընթացքում LOGOS EXPO Center – ը կազմակերպել է ավելի քան 90 մասնագիտացված միջազգային ցուցահանդեսներ Հայաստանում, որոնք ներառել են տնտեսության տարբեր ոլորտները։

Сегодня в Ереване, в Культурно-деловом центре «Дом Москвы» в Ереване открылась вторая международная специализированная выставка «Финансы, кредиты, страхование и аудит EXPO 2009». Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Ара Степанян, планировалось, что в выставке «Финансы, кредиты, страхование и аудит EXPO 2009» примет участие минимум 50 субъектов финансового рынка, однако на сегодняшней выставке их было в два раза меньше. По мнению Ара Степаняна, субъекты финансового рынка не были готовы принять участие в выставке, возможно в силу финансовго кризиса. «Если банк считает, что у него нет достаточных средств для участия в выставке, о каких упущениях может быть речь с нашей стороны», – сказал он. В связи с этим Степанян добавил, что выставки не являются самоцелью, они направлены на развитие конкретной отрасли. «Мы сегодны обязаны представить общественности, насколько бизнес состоялся и развит в Армении, что он может предложить своему потребителю», – сказал исполнительный директор.
«Если есть какие-то упущения с нашей стороны, мы будем работать над ними, чтобы в следующем году выставка удалась, поскольку компания в этом бизнасе уже 10 лет», – сказал он.
Как заявила корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Центробанка РА Заруи Барсегян, «банки Армении проявляют консервативный подход и не любят принимать участие в подобных рода выставках». По словам Барсегян, с ее стороны были отправлены письма с приглашением во все комбанки Армении и в рамках ее компетенции были выполнены все необходимые действия.
В свою очередь член Совета Центрального Банка Вахтанг Абраамян добавил, что несмотря на финансово-экономический кризис, это хороший сигнал для развития финансовой отрасли. «На сегодняшний день у нас есть компании, которые смотрят в будущее с определенными перспективами, и в конечном итоге в выигрыше останется наш рядовой потребитель, которому предлагаются представленные на выставке услуги», – сказал он. Абраамян выразил надежду, что организация подобных мероприятий будет иметь повторяющийся характер, а для компаний эти выставки являются наилучшим способом проявить свой профессионализм в перспективе.
Выставка организована при официальной поддержке Министерства экономики Армении, Центрального банка, Союза банков Армении, Союза промышленников и предпринимателей Армениии и Армянского Агенства Развития.
С 16 по 18 мая в Культурно-деловом центре «Дом Москвы» в Ереване проходит вторая международная специализированная выставка «Финансы, кредиты, страхование и аудит EXPO 2009» при официальной поддержке Министерства экономики Армении, Центрального банка, Союза банков Армении, Союза промышленников и предпринимателей Армениии и Армянского Агенства Развития.
Организатором выставки является LOGOS EXPO Center.
LOGOS EXPO Center – первая частная выставочная компания в Армении (1999г.), является абсолютным лидером в сфере организации отраслевых, промышленных, национальных и международных выставок и конгрессов как в Армении, так и за рубежом. Выставочная компания LOGOS EXPO Center разрабатывает и воплощает в жизнь современные маркетинговые стратегии, используя опыт и передовые достижения мировой практики выставочного бизнеса. За последние 9 лет LOGOS EXPO Center организовывал более 90 специализированных и международных выставок, включающих в себя разные отрасли экономики.