16 Մայիս 2009 - 14:12 AMT
Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության մեջ գլխավոր ներդրողն է: Հայաստանի տնտեսության մեջ ռուսական ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 1.8 մլրդ ԱՄՆ դոլար եւ Հայաստանում մոտ 1000 ընկերություն աշխատում է ռուսական կապիտալի մասնակցությամբ»,- մամլո ասուլիսին հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Սերգեյ Իվանովը` ավելացնելով, որ գրեթե բոլոր խոշոր ռուսական ընկերություններն իրենց գործն ունեն նաեւ Հայաստանում:
«Ավելի հեշտ է, երեւի, որեւէ խոշոր ռուսական ընկերություն գտնել, որը ներդրումներ է կատարում հայկական տնտեսության մեջ, քան հակառակը»,- հայտնել է նա` նշելով, որ միայն 2009-ին, չնայած ճգնաժամին, «Ռուսական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն մտադիր է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ին փոխանցել 2.7 մլրդ ռուբլի:
2008թ. փետրվարի 13-ին ստորագրված Կոնցեսիոն պայմանագրի համաձայն, «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ հանձնվել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ կոնցեսիոն կառավարմանը 30 տարի ժամկետով եւ 10 տարի երկարացման իրավունքով:

«Россия является главным инвестором в экономику Армении. Совокупный объем российских инвестиций в экономику Армении составляет 1.8 млрд долларов и около 1000 компаний в Армении работают при участии российского капитала», – заявил на пресс-конференции вице-премьер РФ Сергей Иванов, добавив, что практически все крупные российские компании, ведут свои дела, свой бизнес и в Армении.
«Проще, наверное, найти какую-то крупную российскую компанию, которая вкладывает инвестиции в армянскую экономику, чем наоборот», – заявил он, отметив, что только в 2009 году, несмотря на кризис, ЗАО «Российские железные дороги» намерено передать ЗАО «Южнокавказские железные дороги» 2,7 млрд. рублей.
Согласно Концессионному договору, подписанному 13 февраля 2008 года ЗАО «Армянская железная дорога» передана в коцессионное управление ЗАО «ЮКЖД» сроком на 30 лет и с правом на пролонгацию еще на 10 лет.