2024 թ. 8 ամսում Հայաստանից Իրան արտահանումն ավելացել է 7%–ով։ Այդ մասին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։ Նա հանձնաժողովին է ներկայացրել «Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրինագիծը։
«Սովորաբար, մեր առևտրաշրջանառության մեջ հիմնական մասնաբաժինը ներմուծումն է, և Իրանի հետ այս համաձայնագիրը կօգնի, որպեսզի իրանական ընկերությունները Հայաստանը դիտարկեն որպես ԵԱՏՄ մուտքի շուկա, քանի որ ՀՀ–ն միակ երկիրն է, որը ԵԱՏՄ-ի հետ ունի ցամաքային ճանապարհ։ Մյուս կողմից դա հնարավորություն է տալիս, որպեսզի մեր ապրանքներն անխոչընդոտ մուտք գործեն Իրան, քանի որ, ավանդաբար, Իրանը սեփական տնտեսությունը պաշտպանող, պրոտեկցիոն պետություն է»,– նշել է նախարարը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Պապոյանն ավելացրել է, որ ԵԱՏՄ–Իրան համաձայնագիրը հիմնականում վերաբերում է 862 ապրանքի արտահանմանը։
Նա հավելել է, որ 2022–23 թթ. 7 տոկոսով նվազել է էլեկտրաէներգիայի արտահանումը Իրան, փոխարենը 2.4 անգամ աճել է պղնձի, հանքաքարի և խտանյութի արտահանումը, 4 տոկոսով աճել է ոչխարի, այծի մսի արտահանումը, նվազել ծխախոտային արտադրանքի արտահանումը։
Ինչ վերաբերում է Իրան արտահանվող մսին, ապա, Պապոյանի խոսքով` հիմա իրանական ընկերությունները համագործակցում են ՀՀ–ում գործող հատուկ սպանդանոցների հետ, որոնք հիմնականում գտնվում են Արագածոտնի, Արարատի մարզերում։ Այս սպանդանոցներում մուսուլմանական «հալալի» ստանդարտները, ըստ նախարարի, պահպանվում են, սակայն իրանական կողմի համար ավելի նախընտրելի է կենդանի ոչխարների արտահանումը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ Իրան–ԵԱՏՄ ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 5.2 մլրդ դոլար, որի մեջ ՀՀ մասնաբաժինը բավականին մեծ է` մոտ 13.5 տոկոս կամ 700 մլն դոլար։
«Այդ ցուցանիշն էլ ավելի մեծանալու պոտենցիալ ունի, որին այս պահին խոչընդոտում են միայն Իրանի նկատմամբ արևմտյան պատժամիջոցները»,– ընդգծել է նա։
Հանձնաժողովը հավանություն է տվել համաձայնագրին։
Իրանի կառավարությունը հավանություն է տվել Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի մասին օրինագծի ստորագրմանը և այն ներկայացրել խորհրդարան: Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին որոշումներ են ընդունվել նաև Ռուսաստանում և Հայաստանում։

Иран откроет свой рынок для основной части армянского экспорта, в рамках соглашения о свободной торговле ЕАЭС – Иран. Об этом заявил министр экономики Армении Геворг Папоян, на обсуждении соглашения в комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции.
Полноформатное соглашение, подписанное в декабре 2023 года, заменит временное, действовавшее с октября 2019-го. Для вступления в силу, его должны ратифицировать парламенты всех пяти стран ЕАЭС. Госдума и Совет Федерации РФ уже ратифицировали его, Национальное Собрание Армении собирается принять его на одном из ближайших заседаний парламента. В 2019-23 годах торговля ЕАЭС с Ираном выросла с $2,4 до $5,2 млрд, но экспорт из Армении существенно не вырос (за 8 месяцев 2024 года рост на 7%, в районе $90-100 млн). В торговле двух стран по-прежнему доминирует импорт из Ирана. В последние годы он находится на уровне $700 млн (в 2022-м – $710 млн, в 2023-м – 692 млн), что почти вдвое больше, чем в 2018 году ($363 млн), пишет Sputnik Армения.
Папоян рассчитывает, что применение нулевых таможенных пошлин (впервые в своей практике внешней торговли) для товаров стран ЕАЭС откроет существенные возможности перед Арменией. По предложению армянской стороны, в соглашение были включены и товары, составляющие основную часть экспорта в Иран: минеральные воды, безалкогольные напитки, шоколад и сладости, сигареты, баранина. Сократится пошлина для лекарств и ювелирных изделий.
«Для Армении льготный режим покроет 98% экспорта в Иран, а средняя пошлина на основные армянские экспортные товары в эту страну снизится с 23% до 8,1% – то есть только на снижении пошлин армянский бизнес сэкономит $11 млн», – заявил министр.
Широкие возможности, отметил Папоян, открываются и для экспорта баранины. В Армении уже действует несколько скотобоен с халяльным сертификатом (необходимым в мусульманских странах).
«Правда, Иран предпочитает покупать у нас живых овец, потому что использует не только мясо, но и субпродукты: перерабатывает кожу, шерсть и так далее. Так или иначе, у овцеводства хорошие перспективы экспорта, и чтобы их поддержать, правительство компенсирует фермерам 50% с покупки племенных овец», – добавил Папоян.
В свою очередь, по просьбе евразийской стороны, установлены ежегодные квоты на беспошлинный импорт иранских бахчевых культур (баклажанов, перца, арбузов и дынь). Эти меры очень помогут и армянским фермерам, которым трудно конкурировать с массовой и недорогой иранской продукцией, добавил Папоян.