11 Նոյեմբեր 2024 - 14:01 AMT
Armenian Card-ը ներկայացրել է հերթական նորարար պրոդուկտը՝ ArCa Pay-ը. դա Հայաստանի բանկերի և վճարահաշվարկային ընկերությունների հաճախորդների միջև հեռախոսահամարով ակնթարթային փոխանցումներ կատարելու պարզ, արագ, հեշտ ու անվտանգ հարթակ է։
Համակարգին արդեն միացել են Ամերիաբանկը, Evocabank-ը և Կոնվերս Բանկը։ Այսուհետ այս բանկերի հաճախորդները կարող են իրենց բանկային հավելվածներով ակնթարթային գումարներ փոխանցել միմյանց՝ նշելով միայն ստացողի հեռախոսահամարը։
ArCa Pay-ին միացած բանկերի հաճախորդներն իրենց բանկային հավելվածում իրենք են ընտրում ArCa Pay համակարգով գումարի ստացման հիմնական ֆինանսական կազմակերպությունը։ Ի դեպ, փոխանցումը կարելի է ստանալ ընթացիկ, քարտային կամ հաշվառման հաշվին։
Նոր համակարգի ներկայացման ընթացքում ցուցադրվել է ArCa Pay առաջին փոխանցումը` ազդարարելով համակարգի մեկնարկը։ Դրամական միջոցները ելքագրվել են փոխանցողի բանկային ընթացիկ հաշվից և ակնթարթային մուտքագրվել ստացողի ընթացիկ բանկային հաշվին։ Նշվել է նաև, որ ArCa Pay համակարգով դրամական միջոցների ակնթարթային փոխանցումները բանկերի և վճարահաշվարկային կազմակերպություններին տրամադրվելու են էականորեն ավելի ցածր սակագնով, քան քարտերի միջև կատարվող փոխանցումները, ինչը կհանգեցնի նաև վերջնական սպառողի համար ցածր սակագնի կիրառմանը։
Մոտ ապագայում ArCa Pay համակարգով արդեն իսկ կսկսեն աշխատել Հայաստանի գրեթե բոլոր բանկերը և վճարահաշվարկային կազմակերպությունները։
Armenian Card-ի գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Վարդան Խաչատրյանը նշել է. «Որպես վճարումների ազգային համակարգ՝ ArCa-ի նպատակն է զարգացնել այնպիսի հարթակներ ու գործիքներ, որոնց միջոցով մեր գործընկեր բանկերն ու վճարահաշվարկային կազմակերպությունները կկարողանան մշտապես կատարելագործվող, գերժամանակակից ծառայություններ մատուցել իրենց հաճախորդներին։ ArCa Pay-ը դրանցից մեկն է։ Շուտով ArCa-ն շուկային կներկայացնի ևս մի քանի հետաքրքիր ու պահանջված ծառայություններ»։
Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ – գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր խոսքում նշել է. «Մենք մշտապես կարևորում ենք ծառայությունների շրջանակի ընդլայնումն ու մեր հաճախորդների համար լավագույն թվային փորձառության ապահովումը։ Ուրախ եմ, որ մենք առաջինների թվում ենք միացել նոր համակարգին՝ մեր հաճախորդներին ընձեռելով հեռախոսահամարի միջոցով միջբանկային փոխանցումներ կատարելու հնարավորություն։ Շնորհավորում եմ բոլորիս ArCa Pay—ի գործարկման առթիվ և շնորհակալություն եմ հայտնում համակարգի մշակման գործում ներգրավված մեր բոլոր գործընկերներին»։
Evocabank-ի վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշել է. «Evoca-ն ArCa Pay համակարգին միացող առաջին 3 բանկերից մեկն է: Այսուհետ EvocaTOUCH հավելվածի օգտատերերը կկարողանան հեռախոսահամարով ակնթարթային գումարներ փոխանցել դեպի այլ բանկեր, ինչպես նաև ստանալ գումարներ այդ բանկերից` առանց մյուս կողմի բանկային տվյալները լրացնելու անհրաժեշտության: Սա մեր հաճախորդների համար կհեշտացնի բենքինգը և այն կդարձնի ավելի պարզ ու հարմար` միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան: Շնորհավորում եմ բոլորիս՝ ArCa Pay-ի մեկնարկի կապակցությամբ»։
Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Անդրանիկ Գրիգորյանն ասել է. «Բանկային ծառայությունների զարգացմանը զուգահեռ փոխվում են Բանկերի հաճախորդների ֆինանսական կարիքներն ու ակնկալիքները. նրանք որոնում են լավագույն ֆինանսական փորձառություն, այդ թվում՝ պարզ, արագ ու անվտանգ փոխանցումների հնարավորություններ: Արդեն մի քանի տարի Converse Mobile հավելվածում հասանելի են Կոնվերս Բանկի հաճախորդ հանդիսացող անձանց հեռախոսահամարով փոխանցումները: ArCa Pay գործիքի ներդրմամբ Կոնվերս Բանկը ընդլայնում է գործիքակազմը՝ Converse Mobile օգտատերերին հնարավորություն ընձեռելով հեռախոսահամարով փոխանցումներ կատարել նաև համակարգին միացած այլ բանկերի հաճախորդներին»:
Armenian Card-ը Հայաստանի ազգային վճարային համակարգն է, որը շարունակաբար ժամանակակից լուծումներ է ներկայացնում իր գործընկերներն` բանկերին և վճարահաշվարկային կազմակերպություններին` ապահովելով ՀՀ վճարային համակարգի զարգացումը:

11 Ноябрь 2024 - 14:25 AMT
8 ноября компания Armenian Card представила новый инновационный продукт — ArCa Pay. ArCa Pay — это эффективная, безопасная и удобная платформа для мгновенных переводов между клиентами армянских банков и платежных организаций.
На данный момент к системе подключились Америабанк, Evocabank и Конверс Банк. Теперь клиенты этих банков смогут мгновенно переводить средства друг другу через банковские приложения, указав только номер телефона получателя.
Клиенты банков, интегрированных с ArCa Pay, могут выбрать основной финансовый институт для получения средств через систему ArCa Pay прямо в своем банковском приложении. При этом перевод может быть зачислен на текущий, карточный или расчетный счет.
В ходе презентации системы был продемонстрирован первый перевод ArCa Pay, который ознаменовал официальное начало работы платформы. Средства были сняты с текущего счета отправителя и мгновенно переведены на текущий счет получателя. Также было подчеркнуто, что мгновенные переводы через систему ArCa Pay будут предоставляться банкам и расчетным организациям по существенно более выгодным тарифам, чем переводы с карты на карту, что позволит снизить издержки для конечных пользователей.
В ближайшем будущем к системе ArCa Pay подключатся практически все банки и расчетные организации Армении.
Вардан Хачатрян, исполнительный директор Armenian Card, отметил: «Как национальная платежная система, ArCa стремится разрабатывать платформы и инструменты, которые позволят нашим партнерам — банкам и расчетным организациям — предоставлять своим клиентам современные и постоянно совершенствующиеся услуги. ArCa Pay — это один из таких продуктов. В ближайшее время мы представим рынку еще несколько инновационных сервисов».
Артак Анесян, председатель Директората – генеральный директор Америабанка, в своей речи отметил: «Мы неизменно придаем большое значение расширению спектра предоставляемых услуг и обеспечению лучшего цифрового опыта для наших клиентов. Я рад, что мы одними из первых присоединились к новой системе, предоставив нашим клиентам возможность совершать переводы в другие банки по номеру телефона. Поздравляю всех нас с запуском ArCa Pay и выражаю благодарность всем нашим партнерам, которые внесли свой вклад в разработку системы».
Карен Егиазарян, председатель Правления Evocabank-а, отметил: «Evocabank вошел в число первых трех банков, присоединившихся к системе ArCa Pay. Теперь пользователи приложения EvocaTOUCH смогут мгновенно переводить средства в другие банки и получать переводы, не заполняя банковские реквизиты получателя. Это нововведение значительно упростит проведение банковских операций для наших клиентов, сделав их удобнее и соответствующими лучшим международным стандартам. Поздравляю всех с успешным запуском ArCa Pay».
Генеральный исполнительный директор Конверс Банка Андраник Григорян отметил: «По мере развития банковских услуг увеличиваются как финансовые потребности, так и ожидания клиентов. Сегодня клиенты стремятся к наилучшим финансовому опыту, который включает удобные, быстрые и безопасные способы перевода средств. В течение последних нескольких лет клиенты Конверс Банка могли осуществлять переводы по номеру телефона внутри банка через приложение Converse Mobile. С запуском сервиса ArCa Pay Конверс Банк расширяет спектр своих услуг, предоставляя пользователям Converse Mobile возможность осуществлять переводы по номеру телефона клиентам других банков, подключенных к системе».
Armenian Card — национальная платежная система Армении, которая постоянно разрабатывает и внедряет современные решения для своих партнеров, способствуя развитию платежной инфраструктуры страны.