ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի Ազատ առեւտրի գոտու մասին պայմանագրի նախագծով զբաղվող բաժանմունքում տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից երկրների փորձագետների աշխատանքային խմբի առաջին նիստը:
Ինչպես հաղորդում է ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի մամլո ծառայությունը, աշխատանքին մասնակցել են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, ՌԴ-ի, Ադրբեջանի, Տաջիկստանի եւ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները, ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի պատասխանատու աշխատակիցները: Չեն մասնակցել Ղազախստանի եւ Ուզբեկստանի ներկայացուցիչները:
Բոլոր մասնակից պետությունները նախապես իրենց դիտողություններն ու առաջարկներն են ներկայացրել Ազատ առեւտրի գոտու մասին պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ:
Նիստի մասնակիցները որոշել են խնդրել ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությանը լրամշակել պայմանագրի նախագիծը, հաշվի առնելով տեղի ունեցած քննարկումն ու ներկայացնել այն մինչեւ 2009թ. հունիսի 15-ը ԱՊՀ Գործադիր կոմիտե` ԱՊՀ մասնակից պետություններին հղելու համար:
Բացի այդ, նիստի մասնակիցները խնդրել են ճշտել Ղազախստանի ու Ուզբեկստանի դիրքորոշումները պայմանագրի նախագծի համաձայնեցման աշխատանքներին մասնակցելու վերաբերյալ: Ընդունվել է նաեւ ուղերձ Թուրքմենստանի կառավարությանը` ԱՊՀ մասնակիցների փորձագիտական աշխատանքային խմբին միանալու խնդրանքով:

В Отделении Исполнительного комитета СНГ состоялось первое заседание Рабочей группы экспертов государств-участников СНГ по ведению переговоров по проекту Договора о зоне свободной торговли, представленному Министерством экономического развития Российской Федерации.
Как сообщает пресс-служба Исполнительного комитета СНГ, в работе приняли участие представители Республики Армения, Республики Беларусь, Кыргызской Республики, Республики Молдова, Российской Федерации, Азербайджанской Республики, Республики Таджикистан и Украины, ответственные работники Исполнительного комитета СНГ. Не участвовали представители от Республики Казахстан и Республики Узбекистан.
Все государства-участники предварительно представили свои замечания и предложения к проекту Договора о зоне свободной торговли.
Участники заседания приняли решение просить Министерство экономического развития Российской Федерации доработать проект Договора с учетом состоявшегося обсуждения и представить его до 15 июня 2009 года в Исполнительный комитет СНГ для направления в государства-участники СНГ.
Кроме того, участники заседания выразили просьбу – уточнить позицию Республики Казахстан и Республики Узбекистан в отношении их участия в работе по согласованию проекта Договора. А также принято обращение к правительству Туркменистана с просьбой присоединиться к Рабочей группе экспертов государств-участников СНГ по ведению переговоров по проекту Договора о зоне свободной торговли.