Ֆրանսիայի՝ էկոլոգիական անցման հարցերով նախարար Անյես Պանիե-Ռյունաշեն երկրի խորհրդարանում ունեցած ելույթում կտրուկ է արձագանքել Բաքվում ընթացող COP29 համաժողովի բացման ժամանակ Ֆրանսիայի և Եվրոպայի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած որակումներին:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան անպատասխան չի թողնի այդ հայտարարությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ֆրանսիայի և Եվրոպայի դեմ նախագահ Ալիևի արած արտահայտություններն անընդունելի են: Անհնար է արդարացնել ուղղակի հարձակումները մեր երկրի, նրա ինստիտուտների և տարածքների նկատմամբ: Ադրբեջանը սեփական շահերի համար է օգտագործում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, ինչը վայել չէ: Այդ հարձակումները CCNUCC-ի (Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողով) վարքի կոդեքսի կոպտագույն խախտում են: Դրանք անպատասխան չեն մնա: Զավեշտալի է նաև, որ ռեպրեսիվ և ազատության դեմ հանդես եկող Ադրբեջանի վարչակարգը մարդու իրավունքների վերաբերյալ դասեր է տալիս»,- հայտարարել է Անյես Պանիե-Ռյունաշեն:
Նախարարն անընդունելի է համարում նաև հանածո վառելիքի տեսակների նկատմամբ Ադրբեջանի աջակցության արտահայտություններն այն դեպքում, երբ ֆրանսիական և եվրոպական դիվանագիտությունը COP28-ում հասել է հանածո վառելիքի տեսակների օգտագործումից աստիճանաբար հրաժարվելու վերաբերյալ համընդհանուր համաձայնության ձեռքբերման:
Նախարարը հայտարարել է նաև, որ այս նոր իրավիճակում, Ֆրանսիայի նախագահի և վարչապետի հետ քննարկելուց և համաձայնեցնելուց հետո, որոշել է ձեռնպահ մնալ հաջորդ շաբաթ Բաքու մեկնելուց:
«Նաև ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ֆրանսիական բանակցային խմբերն իմ հեռահար աջակցությամբ անխոնջ կաշխատեն մեր եվրոպացի գործընկերների հետ՝ պաշտպանելու մոլորակը և մեր բնակիչներին: Մենք կշարունակենք հետամուտ լինել ամենահավակնոտ նպատակներին՝ իրացնելու Փարիզյան համաձայնագրի (2015 թվականի – խմբագր.) դրույթները, որոնք պաշտպանում ենք ստորագրելուց 10 տարի անց»,- իր խոսքը եզրափակել է Անյես Պանիե-Ռյունաշեն:
Ալիևն իր խոսքում քննադատել է Փարիզին Ֆրանսիայի կողմից կառավարվող Խաղաղօվկիանոսյան կղզիներում բողոքի ցույցերը ճնշելու համար։ 20 տարուց ավելի երկիրը միանձնյա կառավարող բռնապետը Ֆրանսիայի իշխանություններին «Մակրոնի ռեժիմ» է անվանել։ Հարյուրավոր քաղբանտարկյալներ բանտերում ունեցող երկրի ղեկավարը փորձել է մարդու իրավունքների վերաբերյալ «դասեր տալ» արևմտյան ժողովրդավարություններին։

14 Ноябрь 2024 - 10:03 AMT
Министр экологического перехода Аньес Панье-Рюнаше в ходе выступления в парламенте страны резко ответила на критику президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес Франции и Европы во время церемонии открытия конференции COP 29 в Баку. Министр отметила, что Франция не оставит эти заявления без ответа.
«Заявления президента Алиева в адрес Франции и Европы неприемлемы. Невозможно оправдать прямые нападения на нашу страну, ее институты и территории. Азербайджан использует борьбу с изменением климата в своих интересах, что недостойно. Эти нападки являются вопиющим нарушением кодекса поведения CCNUCC (Рамочная конвенция ООН об изменении климата). Они не останутся без ответа. Также иронично, что репрессивный и выступающий против свободы режим Азербайджана дает уроки о правах человека», – отметила Аньес Панье-Рюнаше, пишет «Арменпресс».
Министр также назвала неприемлемыми выражения поддержки Азербайджаном ископаемого топлива, когда на COP 28 французская и европейская дипломатия достигли общего соглашения о постепенном отказе от использования ископаемого топлива.
«Это недостойно председательства в COP. Я хотела бы поблагодарить Бразилию и Великобританию за обязательство пересмотреть свои цели по сокращению выбросов парниковых газов, сделав их более амбициозными. Для того, чтобы эффективно бороться с изменением климата, международному сообществу нужна такая позитивная динамика, а не низкопробные атаки», — подчеркнула Аньес Панье-Рюнаше.
Министр также сообщила, что в этой новой ситуации, после обсуждения и согласования с президентом и премьер-министром Франции, она решил воздержаться от поездки в Баку на следующей неделе.
«Я также хочу заверить, что французские переговорные команды при моей удаленной поддержке будут неустанно работать с нашими европейскими партнерами для защиты планеты и наших жителей. Мы продолжим преследовать самые амбициозные цели по реализации положений Парижского соглашения (2015 года – ред.), которое мы поддерживаем спустя 10 лет после его подписания», – заключила Аньес Панье-Рюнаше.