Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2023-ի դափնեկիր, Infosys ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին հյուրընկալվել էր Viva-ի գրասենյակում՝ համատեղ մամուլի ասուլիսի մասնակցելու նպատակով։ Նոյեմբերի 15-ին, ՀՀ նախագահի նստավայրում կայանալիք մրցանակաբաշխության ժամանակ` Հայաստանում այցով գտնվող Նարայանա Մուրտին կստանա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում վաստակած մրցանակը։
Viva-ն 14 տարի անընդմեջ մրցանակաբաշխության գլխավոր գործընկերն է։
Մամուլի ասուլիսին մասնակցում էին մրցանակի դափնեկիրը՝ Նարայանա Մուրտին, Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը, Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, «Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը։
Ներկաներին ողջունել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Ուրախ եմ ողջունելու պարոն Նարայանա Մուրտիին մեր ընկերությունում: Պարոն Մուրտին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար մասնագետներից է։ «Infosys»-ը ծրագրային ապահովման ծառայությունների համաշխարհային առաջատար է, որի համբավը ծրագրային ապահովման, ֆիզիկական և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների ոլորտում անհերքելի է: Viva-ն մշտապես աջակցում է մեր երկրի ՏՏ ոլորտին․ ընկերությունը 14 տարի շարունակ այս կարևոր նախաձեռնության կողքին է: Հայաստանում տարեցտարի ավելանում է տեխնոլոգիական ընկերությունների և ստարտափների թիվը, ինչը վկայում է երկրում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զգալի ներուժի մասին։ Այսօրվա հանդիպումը հիանալի հնարավորություն է այս ներուժի առկայությունը ևս մեկ անգամ արձանագրելու և ապագայի մեր տեսլականը վերանայելու և վերաիմաստավորելու համար: Ցանկանում եմ երախտագիտությունս հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցում են այս կարևոր նախաձեռնությանը, և վստահ եմ, որ միասին մենք կկարողանանք նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների հետագա զարգացման գործում», – ասել է Ավետիսյանը։
«Մեծ պատասխանատվություն է Հայաստանի համար ունենալ պետական մրցանակ և այն հանձնել տեխնոլոգիական ոլորտի հանրահայտ մարդկանց, որոնք իրենց ազդեցությունն են թողել աշխարհում տեխնոլոգիաների զարգացման վրա։ Մեր նպատակն է գիտելիքահենք, տեխնոլոգիական նորարար լուծումների վրա հիմնված տնտեսության զարգացումն ու առաջընթացը, ինչն արտացոլված է ՀՀ կառավարության ծրագրերում։ Եվ յուրաքանչյուր տարի անցկացվող այս մրցանակաբաշխությունը, որը Հայաստան է բերում ոլորտի հսկաներին, մարդկանց, որոնք իրենց գործունեությամբ ու աշխատանքով փոխել ու փոխում են աշխարհը, ևս մեկ հաստատումն է մեր նպատակուղղված աշխատանքի՝ դառնալու աշխարհի համար ճանաչելի՝ որպես տեխնոլոգիական հաբ։ Նարայանա Մուրտիի անցած ճանապարհն օրինակ կարող է լինել շատ-շատ երիտասարդների համար՝ ձգտել ու հասնել առավելագույնի սեփական տաղանդի և աշխատասիրության շնորհիվ։ Եվ վստահ եմ, որ այս մրցանակաբաշխության շնորհիվ, Նարայանա Մուրտիի հետ հանդիպումներից հետո այդ երիտասարդների թիվը մեր երկրում ավելանալու է՝ ոգեշնչվելով նրա խոսքով, հեղինակությամբ ու ձեռքբերումներով»,- նշել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանը ամեն տարի հյուրընկալում է ՏՀՏ ոլորտի լեգենդներին։ Մեր տվյալներով, Հայաստանը միակ երկիրն է, որը մեծարում է ՏՀՏ ոլորտում նշանակալի ներդրում ունեցած անձանց։ Ինչպես ասել է մրցանակաբաշխության երկրորդ դափնեկիր Սթիվ Վոզնյակը․ «Այս մրցանակը ՏՀՏ ոլորտի Նոբելյան մրցանակն է», ինչը մեզ մի կողմից շատ ոգևորում է, իսկ մյուս կողմից՝ մեծ պատասխանատվություն է: Սա ևս մեկ կարևոր քայլ է՝ Հայաստանը աշխարհում ներկայացնել որպես մի երկիր, որը մեծարում է միջազգային տեխնոլոգիական լեգենդներին»,- ասել է «Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրեն և մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, որը բոլորին ներկայացրել է Մուրտիի կենսագրությունը։
Նարայանա Մուրտին Հնդկաստանի ՏՏ հեղափոխության մեջ առանցքային դեր է ունեցել: Նա իր տեսլականով, առաջնորդությամբ և բացառիկ ձգտումով Infosys-ը վերածել է բարձր նորարար ծրագրային ծառայություններ առաջարկող համաշխարհային ընկերության, որը 2024թ. փետրվարի դրությամբ Նյու Յորքի և Բոմբեյի (Մումբայի) ֆոնդային բորսաներում ցուցակագրված է մոտավորապես 18 մլրդ դոլար եկամուտով և ունի 82.87 մլրդ դոլար շուկայական կապիտալիզացիա: Նարայանա Մուրտին մեծացել է համեստ միջավայրում, սակայն դարձել է իրական առաջնորդ և համաշխարհային շուկայի դռները բացել Հնդկաստանի բազմաթիվ տաղանդավոր մարդկանց առջև։
2014 թվականին, Մուրտին CNBC-ի 25 համաշխարհային բիզնես առաջնորդների ցանկում զբաղեցրել է 13-րդ տեղը։ Fortune ամսագիրը 2012 թվականին նրան ներառել է «Մեր ժամանակների 12 ձեռներեցները» ցուցակում։ 2008 թվականին Հնդկաստանի կողմից արժանացել է Պադմա Վիբհուշան քաղաքացիական մրցանակին, նույն թվականին Ֆրանսիայի կողմից՝ «Պատվո լեգիոնի շքանշանի ասպետ», իսկ 2007 թվականին՝ «Բրիտանական կայսրության շքանշանի կոմանդոր» տիտղոսներին։ 2005 թվականին The Economist-ը Մուրտիին ներառել է «10 ամենաակնածելի համաշխարհային բիզնես առաջնորդները» ցանկում։ 2015 թվականի մարտին, Մուրտին հայտնվել է The Financial Times-ի «Տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնես առաջնորդների» թոփ 10-ում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը և միանալ նախկին դափնեկիրների նշանավոր շարքին, ովքեր նշանակալի ներդրում ունեն տեխնոլոգիական աշխարհում: Այս մրցանակը ընդգծում է նորարարության կենսական դերը առաջընթացի մեջ, և ես ոգևորված եմ Հայաստանի և համաշխարհային տեխնոլոգիական համայնքի միջև պոտենցիալ համագործակցության հնարավորություններով՝ շարունակելու առաջ մղել այդ ջանքերը»,- իր խոսքում նշել է Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2023 թ․ դափնեկիր Նարայանա Մուրտին։
2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին շրջանառության մեջ է դրվում երկու նամականիշով գեղաթերթիկ և հատուկ ծրար՝ նվիրված «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային:
Գեղաթերթիկի յուրաքանչյուր նամականիշն ունի 400 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Գեղաթերթիկի նամականիշերի վրա պատկերված են մրցանակակրին տրվող հուշախորհրդանիշը և ոսկե մեդալը: Գեղաթերթիկի վրա առկա է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է 2023 թվականին Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակին արժանացած 14-րդ դափնեկիրը՝ «Ինֆոսիս» ընկերության հիմնադիր Նարայանա Մուրտին:
Հատուկ ծրարի վրա փակցված է 2024 թվականին թողարկված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը:
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի նախորդ տարիների մրցանակակիրներներն են․
-Քրեյգ Ռ. Բարեթ` «Ինտել» կորպորացիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն և նախագահ (2010)
-Ստիվ Վոզնյակ` Apple Computer կորպորացիայի համահիմնադիր (2011)
-Ֆեդերիկո Ֆաջին` Synaptics ընկերության պատվավոր նախագահ, «Ֆեդերիկո և Էլվիա Ֆաջին» հիմնադրամի նախագահ (2012)
-Ցուգիո Մակիմոտո` Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն (2013)

16 Ноябрь 2024 - 08:54 AMT
Основатель Infosys Нараяна Мурти посетил головной офис Viva и принял участие в совместной пресс-конференции
Лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в сфере высоких технологий 2023 года, основатель компании «Infosys» Нараяна Мурти посетил головной офис компании Viva для участия в совместной пресс-конференции. В ходе церемонии награждения, намеченной на 15 ноября в резиденции президента РА, находящийся в Армении с визитом Нараяна Мурти получит награду за мировой вклад в сфере высокотехнологической промышленности. Viva – генеральный партнер инициативы на протяжении 14 лет.
В пресс-конференции принимали участие лауреат премии Нараяна Мурти, генеральный директор компании Viva Армен Аветисян, заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Рубен Симонян, директор компании «Synopsys Армения» и председатель исполнительного правления организационного комитета награды Овик Мусаелян.
Собравшихся приветствовал генеральный директор компании Viva Армен Аветисян.
«Я рад приветствовать г-на Нараяну Мурти в нашей компании. Г-н Мурти является одним из ведущих специалистов в области высоких технологий. “Infosys” — мировой лидер в сфере программных услуг, репутация которой в области программного обеспечения, физической и технологической инфраструктуры неоспорима. Viva поддерживает ИТ-сектор нашей страны на постоянной основе. Компания поддерживает эту важную инициативу уже 14 лет. Число технологических компаний и стартапов в Армении увеличивается с каждым годом, что свидетельствует о значительном потенциале сектора высоких технологий в стране. Сегодняшняя встреча – прекрасная возможность еще раз отметить существование этого потенциала, а также переосмыслить наше видение будущего. Хотелось бы выразить благодарность всем, кто участвует в этой важной инициативе; уверен, что вместе мы сможем внести значительный вклад в дальнейшее развитие высоких технологий в Армении», – заявил Армен Аветисян.
«Для Армении большая ответственность иметь подобную государственную награду и вручать ее известным в области технологий личностям, повлиявшим на развитие технологий во всем мире. Наша цель – развитие экономики и прогресс, основанные на наукоемких, технологически инновационных решениях. Наш подход также отражен в программах правительства РА. Ежегодно вручаемая награда, в рамках церемонии вручения которой Армения принимает наиболее значимых представителей отрасли, людей, изменивших и продолжающих менять мир, является еще одним подтверждением нашей нацеленности на то, чтобы Армения превратилась в мировой центр технологий. Для многих молодых людей путь Нараяны Мурти может послужить примером того, как благодаря стремлению, таланту и упорному труду можно достигнуть высот. Я уверен, что после встреч с Нараяной Мурти число молодых людей, вдохновившихся речью, авторитетом и достижениями г-на Мурти, в нашей стране увеличится», − заявил заместитель министра высокотехнологической промышленности Армении Рубен Симонян.
«Мы очень рады, что Армения каждый год принимает у себя людей, ставших легендами в сфере ИКТ. По нашим данным, Армения – единственная страна, где чествуют людей, внесших значительный вклад в сферу ИКТ. Как сказал второй лауреат церемонии награждения Стив Возняк: «Эта награда является Нобелевской премией в области ИКТ», что, с одной стороны, нас очень радует, а с другой стороны, возлагает на нас большую ответственность. Это еще один важный шаг, чтобы Армения стала восприниматься как страна, выражающая особое уважение к мировым лидерам в области технологий», − подчеркнул директор компании «Synopsys Армения», председатель исполнительного совета организационного комитета награды Овик Мусаелян, представляя на пресс-конференции биографию г-на Мурти.
Нараяна Мурти — один из лидеров ИТ-революции в Индии. Благодаря его видению и энтузиазму «Infosys» стала компанией по разработке программного обеспечения мирового уровня, котируемой на Нью-Йоркской и Бомбейской фондовых биржах с прибылью около 18 миллиардов долларов и рыночной капитализацией в 82,87 миллиардов долларов США по состоянию на февраль 2024 года. Выросший в простых условиях Нараяна Мурти стал истинным лидером, открыв для миллионов талантливых умов Индии условия для выхода на мировой рынок.
В 2014 году Нараяна Мурти занял 13-е место в списке 25 мировых лидеров в сфере бизнеса по версии CNBC. В 2012 году журнал «Fortune» включил его в список 12 предпринимателей нашего времени. В 2008 году Индия вручила Нараяне Мурти гражданскую награду Падма вибхушан; в том же году Мурти получил Орден Почётного легиона Франции, а в 2007 году стал Командором Ордена Британской империи. В 2005 году журнал «The Economist» включил Мурти в список «10 самых уважаемых мировых бизнес-лидеров». В марте 2015 года Мурти был включен в десятку бизнес-лидеров в области технологий по версии «Financial Times».
15 ноября 2024 года в обращение вышел почтовый блок с двумя марками и специальный конверт, посвященные теме «Государственная премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий».
Номинальная стоимость каждой почтовой марки блока 400 драм. На почтовых марках блока изображены золотая медаль и памятный символ, которые вручаются лауреатам премий. На почтовом блоке расположена надпись «ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ЗА ВКЛАД МИРОВОГО ЗНАЧЕНИЯ В СФЕРУ ВЫСОКИХ ТЕХНОЛОГИЙ» на армянском и английском языках.
На конверте изображен 14-ый лауреат Государственной премии Республики Армения за вклад мирового значения в сферу высоких технологий 2023 года, основатель компании «Инфосис» Нараяна Мурти.
На Специальном конверте приклеен почтовый блок с двумя марками, выпущенный в 2024 году и посвященный теме “Государственная премия Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий”.
«Для меня большая честь получить Высшую Государственную премию Армении за мировой вклад в сфере высоких технологий и быть включенным в список лауреатов прошлых лет, выдающихся людей, внесших значительный вклад в мир технологий. Эта награда подчеркивает жизненно важную роль, которую инновации играют в развитии, и я очень рад потенциальным возможностям сотрудничества между Арменией и мировым технологическим сообществом для дальнейшего продвижения этих усилий», − заметил лауреат Государственной награды Армении Нараяна Мурти.
Лауреатами Государственной премии РА за всемирный вклад в сфере высоких технологий предыдущих лет стали:
Крейг Р. Барретт, генеральный исполнительный директор и президент корпорации «Intel» (2010 г.)
Стив Возняк, соучредитель корпорации «Apple Computer» (2011 г.)
Федерико Фаджин, почетный президент «Synaptics», президент Фонда Федерико и Эльвии Фаджин (2012 г.)
Цугио Макимото, президент Ассоциации специалистов полупроводниковой промышленности, бывший генеральный директор «Hitachi» (2013 г.)
Марио Маццола, президент по развитию компании «Cisco Systems» (2014 г.)
Евгений Касперский, генеральный директор компании «Лаборатория Касперского» (2015 г.)
Луи Пузен, генеральный директор «Open-Root», один из пионеров в сфере развития интернета и всемирной сети (2016 г.)
Тони Фадель, основатель «Nest Labs», создатель бренда «iPod» (2017)
Доктор Джеймс Трушард, соучредитель «National Instruments» (2018 г.)
Доктор Такео Канаде, профессор Университета Карнеги-Меллона (2019 г.)
Доктор Чи-Фун Чан, генеральный исполнительный содиректор «Synopsys» (2020 г.)
Леон Сток, вице-президент группы автоматизации электронного проектирования (EDA) компании IBM (2021 г.)