21 Նոյեմբեր 2024 - 08:42 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի նորանշանակ դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարին, շնորհավորել պաշտոնը ստանձնելու առիթով և հույս հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի-Էստոնիայի համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ընդլայնվել:
Մարգ Մարդիսալու-Կահարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և շեշտել Էստոնիայի կառավարության շահագրգռվածությունը ամրապնդելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Այդ առումով, դեսպանը կարևորել է երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը, հարաբերությունների խորացումը տնտեսության և այլ ոլորտներում: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է Էստոնիայի դերը նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացման և մեր երկրում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Эстонской Республики в Республике Армения Марг Мардисалу-Кахар. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Пашинян поздравил посла со вступлением в должность и выразил надежду, что в период ее пребывания в должности сотрудничество между Арменией и Эстонией продолжит развиваться и расширяться. Премьер-министр подчеркнул важность активного политического диалога, углубления отношений в экономической и других сферах. Глава государства также подчеркнул роль Эстонии в развитии сотрудничества между Арменией и Европейским союзом и в реализации реформ в нашей стране.
Марг Мардисалу-Кахар поблагодарила за теплый прием и подчеркнула заинтересованность правительства Эстонии в укреплении сотрудничества с Арменией. В этом контексте посол отметила важность организации двусторонних взаимных визитов на высоком уровне.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам отношений Армения-ЕС, а также по другим вопросам регионального значения.