Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը Բաքվում COP29 կլիմայական համաժողովի շրջանակում հրավիրած մամուլի ասուլիսում ճնշող է անվանել մարդու իրավունքների իրավիճակն այդ երկրում և կոչ է արել ազատել ընդդիմադիրներին:
Նա նաև անընդունելի է անվանել մուտքի արգելքը ԵԽԽՎ անդամների համար, որոնց թվում կան նաև Բունդեսթագի անդամներ, գրում է Turan-ը։
«Որպես Գերմանիայի ԱԳ նախարար ուզում եմ ասել, որ ԵԽԽՎ 76 անդամի մուտքի արգելքը բացարձակապես անընդունելի է։ Նրանց թվում կան նաև Բունդեսթագի գերմանացի պատգամավորներ և դա անհամատեղելի է ԵԽ-ում Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների հետ»,- ընդգծել է Անալենա Բերբոքը։
Պատասխանելով Ադրբեջանում ձերբակալված կլիմայական ակտիվիստների և ընդդիմադիրների մասին հարցին՝ նա ասել է, որ Գերմանիան հանդես է գալիս իշխանության քննադատներին ազատելու օգտին և որ բարձրացնելու է այդ հարցը Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ հանդիպմանը,
«Անկախ կլիմայական այս համաժողովից, մարդու իրավունքների իրավիճակը միշտ եղել է Գերմանիայի և Ադրբեջանի կառավարության միջև քաղաքական քննարկումների մաս: Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը տագնապալի է. լրատվամիջոցների աշխատակիցների, ակտիվիստների և ընդդիմության ներկայացուցիչների ձերբակալությունները խիստ մտահոգիչ են»,-ասել է Բերբոքը։
Նոյեմբերի 19–ին Գերմանիայի ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքը Երևանում էր և հանդիպել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Միրզոյանը ներկայացրել է գործընթացում վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերջնականացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները՝ ընդգծելով պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը:

Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок в своем первом выступлении на 29-й сессии Конференции ООН по вопросам изменения климата (COP29) которая проходит в Азербайджане, высказала резкую критику в адрес принимающей страны. Положение с правами человека в Азербайджане вызывает беспокойство, заявила политик в Баку 21 ноября. Она указала, что арест активистов, работающих в СМИ, и представителей оппозиции вызывает большую озабоченность.
В качестве примера она особо упомянула запрет на выезд находящемуся под домашним арестом критику правительства Губаду Ибадоглу. 53-летний профессор Лондонской школы экономики, изучающий нефтегазовый сектор Азербайджана и экологические проблемы, был арестован на родине летом 2023 года по обвинению в мошенничестве, пишет Deutsche Welle.
Анналена Бербок назвала также абсолютно неприемлемым запрет на въезд в Азербайджан для 76 депутатов Парламентской ассамблеи Совета Европы.
«Они затрагивают и немецких депутатов бундестага и несовместимы с обязательствами Азербайджана в Совете Европы», – указала министр. Она подчеркнула важность того, чтобы на этой конференции по изменению климата была рассмотрена ситуация и с правами человека.
В то же время, указала глава германского МИД, саммит должен принести результат в борьбе с климатическим кризисом, который она назвала самой большой проблемой политики безопасности нашего времени. Министр подчеркнула, что Берлин осознает ответственность за климатическое финансирование, призвав и другие страны разделить ее.