19 Մայիս 2009 - 17:36 AMT
Տարածաշրջանի երկրների թվում Հայաստանը առաջատարն է «Հազարամյակի մարտահրավերների» ֆինանսավորումը ստանալու հավակնորդների շարքում
«Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամը 1,6 մլն դոլար լրացուցիչ ֆինանսավորման հայտ է ներկայացրել Կորպորացիային, որի հերթական նիստը տեղի կունենա հունիսի վերջում, շահառուների խորհրդի նիստում լրագրողներին է հաղորդել «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը:
Նրա խոսքերով, շահառուների նախորդ նիստում, որը տեղի է ունեցել ընթացիկ տարվա մարտի 8-ին, հաստատվել է այն միջոցների ստացման հայտը, որոնք կուղղվեն վերականգնողական աշխատանքների անխափան իրագործմանը 2008թ. Հիմնադրամի «Գյուղական ճանապարհների վերականգնում» ծրագրի շրջանակներում հաստատված վեց պայմանագրերով:
Հովսեփյանը նշել է, որ կորպորացիայի որոշումը կախված կլինի այն մեխանիզմներից ու ինդիկատորներից, որոնցով ղեկավարվում է Կորպորացիան ֆինանսական միջոցներ տրամադրելու որոշում ընդունելիս:
Նա հավելել է, որ «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամն այժմ իր ուշադրությունը կենտրոնացնում է երկու բաղադրիչի վրա` ոռոգման ենթակառուցվածքների եւ գլխավոր ավտոմայրուղիների կառուցման, ինչպես նաեւ 2009 ապրիլին գյուղատնտեսության ոլորտում վարկային ծրագրի վերականգնմանը: «Մենք մտադիր ենք այս տարվա ընթացքում այդ ոլորտ եւս 5,5 մլն դոլար ուղղել «Ջրից շուկա» ծրագրի շրջանակներում գյուղական վարկերի տրամադրման նպատակով»,-ասել է նա: Այս նախագիծն, ըստ Հովսեփյանի, ենթադրում է ուսուցողական կուրսերի անցկացում եւ անհատական մոտեցում ֆերմերներին:
Ինչ վերաբերում է ճանապարհաշինարարությանը, ապա այդ ծրագրով Հիմնադրամն անցյալ տարի ֆինանսավորում է ստացել կառավարությունից, որը դեռեւս բավարար է այս ամսում ընթացիկ աշխատանքներ կատարելու համար:
Իր կողմից Շահառուների խորհրդի անդամ եւ «Գորիս» երիտասարդական շարժման նախագահ Կարինե Մովսիսյանը նշել է, որ կառավարության նիստում հաստատվել է լրացուցիչ ֆինանսավորման տրամադրման հայտը, որը ներկայացվել է «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի քննարկմանը: «Ակնկալվում է, որ հիմնադրամը դրական եզրակացություն կտա»,-ասել է նա: Նա հավելել է նաեւ, որ, չնայած նրան, որ Հայաստանում կան որոշ բացասական գործընթացներ, մասնավորապես ներքաղաքական անկայունություն, այնուամենայնիվ, տարածաշրջանում Հայաստանը առաջատարն է «Հազարամյակի մարտահրավերների» ֆինանսավորումը ստանալու հավակնորդների շարքում: «Հայաստանում ցուցանիշներն ավելի մոտ են կանաչ` դրական ցուցանիշներին, քան մյուս երկրներում, ուստի մենք մեծ մտահոգություններ չունենք այդ հարցում»,-ասել է հիմնադրամի շահառուների խորհրդի անդամը:

Фонд «Вызовы тысячелетия – Армения» получит ответ на заявку, посланную в американскую Корпорацию «Вызовы тысячелетия» на получение допфинансирования в размере $1,6 млн. в конце июня, когда состоится очередное заседание Корпорации, сообщил журналистам на очередном заседании Совета бенефициариев Фонда генеральный исполнительный директор Фонда «Вызовы тысячелетия – Армения» Ара Овсепян.
По его словам, на прошлом заседании Совета Фонда «Вызовы тысячелетия – Армения», который состоялся 8 марта текущего года, была утверждена заявка на получение средств, которые будут направлены на реализацию бесперебойных восстановительных работ, выполняемых по шести утвержденным в 2008 году договорам в рамках программы Фонда «Восстановление сельских дорог».
Овсепян отметил, что решение корпорации будет зависеть от механизмов и индикаторов, которыми руководствуется Корпорация при принятии решения о предоставлении финансовых средств.
Вместе с тем он добавил, что Фонд «Вызовы тысячелетия – Армения» сейчас концентрирует свое внимание на двух составляющих: оросительной инфраструктуре и строительстве главных автомагистралей, а также на восстановлении кредитной программы в сфере сельского хозяйства в апреле 2009 года. «Мы планируем в течение этого года направить в эту сферу еще 5,5 млн. долларов для предоставления сельхозкредитов в рамках программы «От воды к рынку», – сказал он. Этот проект, по словам Овсепяна, предполагает проведение обучающих курсов и индивидуальный подход к фермерам.
Что же касается блока строительства дорог, то по этой программе Фонд в прошлом году получил от правительства финансирование, которое пока что хватает для осуществления текущих работ в этом месяце.
Со своей стороны член Совета бенефициариев Фонда и председатель молодежного движения «Горис» Карине Мовсесян отметила, что на заседании правительства была утверждена заявка о предоставлении допфинансирования, которая направлена на рассмотрение в Корпорацию «Вызовы тысячелетия». «Ожидается, что Фонд получит положительное заключение относительно заявки на получение допфинансирования», – сказала она. В связи с этим она добавила, что, несмотря на то, что для Армении характерны некоторые отрицательные процессы, в частности внутриполитическая нестабильность, тем не менее, среди стран региона она является лидирующей по возможности получения положительного результата от Корпорации «Вызовы тысячелетия». «В Армении показатели более склоняются к зеленым, к положительным, чем в других странах региона, поэтому у нас нет сильной обеспокоенности по этому вопросу», – сказала член Совета бенефициариев Фонда.