Երեւանում իր երկօրյա աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհրդի 9-րդ նիստը: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունը:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, խորհուրդը, որը 2008 թվականից գլխավորում է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, քննարկելու է ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաների վիճակի, Խորհրդի կողմից նախկինում ընդունված խորհուրդների կիրառման եւ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական հետեւանքները նվազեցնելու միջոցառումների մշակման հարցերը:
Նիստի ժամանակ մասնակիցների կողմից ներկայացվելու են կոլեկտիվ ներդրումների ոլորտը կարգավորող ԱՊՀ անդամ երկրների օրենսդրությունների համեմատական վերլուծություններ, արժեթղթերի շուկաներում մանիպուլյացիաների իրականացման եւ ինսայդերական տեղեկությունների անօրինական օգտագործման կանխարգելման միջազգային փորձը:
ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհուրդը ստեղծվել է 2003 թվականին ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից: Ներկա պահին Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները:
Խորհրդի գործունեության հիմնական խնդիրներն են արժեթղթերի շուկաների ոլորտում ԱՊՀ անդամ երկրների տնտեսական ինտեգրացիայի խորացումը, արժեթղթերի շուկայի կարգավորման միջազգային չափանիշների ձ-ավորման նպատակով համագործակցության ապահովումը, ԱՊՀ-ում կապիտալի շարժի հետագա ազատականացման համար պայմանների ստեղծումը, արժեթղթերի շուկայում ներդրողների իրավունքների – օրինական շահերի երաշխավորված – արդյունավետ պաշտպանության ապահովումը, – արժեթղթերի շուկայում արդյունավետ վերահսկման համակարգի ստեղծումը:

В Ереване стартовало девятое заседание Совета глав государственных органов, регулирующих рынок ценных бумаг стран членов СНГ, которое продлится два дня. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.
Как отмечается в сообщении, на заседании Совета, который возглавляет председатель ЦБ Артур Джавадян с 2008 года, будут обсуждены вопросы относительно состояния рынка ценных бумаг стран членов СНГ, а также вопросы по разработке мероприятий, направленных на снижение отрицательного влияния мирового финансового кризиса.
В ходе заседания Совета участники представят сравнительный анализ законодательства стран членов-СНГ по урегулированию сфер коллективного инвестирования. Кроме этого будет представлен мировой опыт по предотвращению манипуляций на рынке ценных бумаг и незаконного использования инсайдерской информации.
Совет глав государственных органов, регулирующих рынок ценных бумаг стран членов СНГ, был создан председателями глав правительств стран СНГ в 2003 году. На данный момент в состав Совета входят представители стран Азербайджана, Армении, Беларусии, Казахстана, Киргизии, Молдавии, России, Таджикистана и Украины.
Главной задачей Совета является внедрение экономической интеграции стран членов СНГ в области рынка ценных бумаг, обеспечение сотрудничества в этой сфере, обеспечение гарантированной и эффективной защиты прав инвесторов на рынке ценных бумаг и законных выгод, а также создание системы эффективного надзора над рынком ценных бумаг.