2 Դեկտեմբեր 2024 - 11:15 AMT
Սեպտեմբերի 23-ին Իդրամ ընկերությունը հայտարարել է, որ այսուհետ 22,500-ից ավելի վաճառակետում տեղադրված Իդրամ QR-ը կարող են իրենց հավելվածներով սքանավորել նաև Իդրամի բաց/open QR-ի ենթակառուցվածքին միացած բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունների՝ Բանկերի և վճարահաշվարկային ընկերությունների հաճախորդները։ Նույն օրը EasyPay ընկերությունը հայտարարել է բաց QR ենթակառուցվածքին միանալու մասին։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանը նշել է, որ բանակցություններ են ընթանում ֆինանսական համակարգը ներկայացնող այլ գործընկերների, և շուտով նրանք նույնպես հնարավորություն կունենան միանալ Իդրամի բաց/open QR-ին։
«Այս հնարավորությունը շահավետ է ֆինանսական կազմակերպությունների համար այն առումով, որ իրենց օգտատերերին և հաճախորդներին առաջարկում են այլընտրանքային վճարման տարբերակ 22.500-ից ավելի վաճառակետում։ Ընդ որում, այդ ընկերությունների օգտատերերը ստիպված չեն ներբեռնել այլ հավելվածներ անհպում QR վճարումներ կատարելու համար», – ասել է Արսեն Քդենյանը։
EasyPay ընկերության գործադիր տնօրեն Մհեր Գալստյանը կարևորել է Իդրամ ընկերության այս քայլը նշելով, որ այն շուկայում խթանում է բաց մտածելակերպի մշակույթի զարգացումը։
«Մեր ընկերության համար այս համագործակցությունը կարևոր է, քանի որ այսուհետ մեր հաճախորդները կկարողանան easywallet էլեկտրոնային դրամապանակի միջոցով QR վճարումներ կատարել արդեն իսկ բավականին մեծ ցանցում։ Առհասարակ սա ևս մեկ քայլ է դեպի «open banking», ինչի կայացման ուղղությամբ ակտիվորեն աշխատում է նաև ՀՀ ԿԲ-ն։ Open QR-ի շրջանակներում չկան իմ և քո հաճախորդներ, ընդհակառակը՝ հաճախորդը բոլորինն է, իսկ ֆինանսական ընկերությունները պետք է ջանան վերջիններիս ներգրավել ճկուն, խելացի լուծումների և սակագնային քաղաքականության միջոցով», – ասել է Մհեր Գալստյանը։
Իդրամ ընկերության Առանցքային գործընկերների և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանի խոսքով՝ Իդրամի բաց/open QR-ին միանալու գործընթացը տեխնիկական տեսանկյունից պարզ է․ այն իրականացվում է ժամանակակից և ստանդարտացված API-ների համակցման միջոցով։
«Ենթակառուցվածք ասելով՝ մենք նկատի ունենք ոչ միայն տեխնիկական լուծումը, այսինքն՝ հնարավորությունը, որ այլ Բանկերի կամ վճարահաշվարկային կազմակերպությունների օգտատերերն իրենց հավելվածներով կարող են սքանավորել Իդրամի QR-ը, մենք նկատի ունենք նաև նշված գործընկերների հետ հարաբերությունների, տեխնիկական հարցերի կարգավորման, ինչպես նաև հաճախորդների աջակցման մեխանիզմների ստեղծում», – ասել է Ալբերտ Թունյանը։

2 Декабрь 2024 - 11:47 AMT
На пресс-конференции, прошедшей 23 сентября, компания Idram сообщила, что теперь QR-система, установленная более чем в 22,500 торговых точек, доступна для сканирования через приложения всех финансовых организаций, подключенных к открытой QR-инфраструктуре Idram, включая банки и расчетные компании. В тот же день компания EasyPay объявила о своем присоединении к данной инфраструктуре.
Директор компании Idram Арсен Кденян отметил, что уже пять финансовых компаний готовы присоединиться к новой системе, и ведутся переговоры с другими участниками финансового рынка. Особое значение имеет то, что компания Armenian Card также подтвердила намерение присоединиться к открытой QR-инфраструктуре Idram, что создаст основу для формирования национальной QR-инфраструктуры.
«Это важное событие для финансового рынка Армении, так как клиенты всех финансовых организаций, подключённых к системе, смогут использовать свои приложения для сканирования QR-кодов Idram и совершать платежи в более чем 22,500 точках продаж», – подчеркнул Арсен Кденян.
Исполнительный директор компании EasyPay Мгер Галстян отметил важность этого шага компании Idram, подчеркнув, что он способствует развитию культуры открытости и инноваций на рынке.
«Это сотрудничество имеет важное значение для нашей компании, поскольку теперь наши клиенты смогут совершать QR-платежи через электронный кошелек easywallet в уже обширной сети торговых точек. Это ещё один шаг в сторону открытого банкинга, активно развиваемого Центральным банком Армении. В рамках Open QR нет разделения на «наших» и «ваших» клиентов – клиент общий, и финансовые компании должны стремиться привлекать их с помощью гибких решений и разумной тарифной политики», – сказал Мгер Галстян.
По словам Альберта Туняна, руководителя отдела ключевых партнеров и проектов цифровых платежей Idram, с технической точки зрения процесс подключения к открытому QR Idram является простым. Он реализован с использованием комбинации современных и стандартизированных API.
«Под инфраструктурой мы понимаем не только техническое решение, позволяющее пользователям других банков и платежных организаций сканировать Idram QR-код через свои приложения, но и отношения с партнерами, регулирование технических аспектов, а также создание механизмов поддержки клиентов», — отметил Альберт Тунян.
В настоящее время к открытой QR-инфраструктуре Idram присоединились EasyPay, Evocabank, Fast Shift и Upay.