12 Դեկտեմբեր 2024 - 08:44 AMT
Հայաստանի և Հոնկոնգի միջև կրկնակի հարկումը նախատեսվում է բացառել։ Գործադիրը հավանություն է տվել համաձայնագրին։
ՀՀ կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Հոնկոնգի հատուկ վարչական շրջանի կառավարության միջև եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելն ու շրջանցելը կանխելու մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թ. հունիսի 24-ին Երևանում:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ համաձայնագրով պայմանավորվող պետությունների գործարար շրջանակների համար փոխադարձության սկզբունքով սահմանվում են եկամուտների ստացման երկրում հիմնական եկամտատեսակների` շահաբաժինների, տոկոսների, ռոյալթիների հարկման պայմանները և դրույքաչափերը։
Միջազգային պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունների համապատասխանությունը սահմանադրությանը որոշելու նպատակով կառավարությունը կդիմի Սահմանադրական դատարան:

12 Декабрь 2024 - 11:35 AMT
Правительство Армении на заседании 12 декабря одобрило ратификацию соглашения между правительством Армении и правительством специального административного района Гонконг Китайской Народной Республики «Об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения в отношении налогов на доходы».
Соглашение было подписано 24 июня 2024 года в Ереване, согласно которому для деловых кругов договаривающихся государств по принципу взаимности в стране получения доходов устанавливаются условия и ставки налогообложения основных видов доходов – дивидендов, процентов, роялти.