20 Մայիս 2009 - 11:50 AMT
Մայիսի 20-ին Երեւանում բացվել է «Սթարի» ժամանակակից հացի փուռը: Փռի բացմանը նախորդել է հացի արտադրության ոլորտի եվրոպացի մասնագետների երկար եւ քրտնաջան աշխատանքը, լրագրողներին է ասել գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:«Առաջին հերթին մեր նպատակն էր այնպիսի հաց արտադրել Հայաստանում, որը բարձր որակ կունենանր, համեղ կլինի եւ կընդունվի բնակչության կողմից»,-ասել է նա :
Իտալացի մասնագետների հետ միասին մշակվել է հացի տարբեր տեսակների` ռուսական, հայկական, իտալական հացի արտադրության տեխնոլոգիան: «Սակայն ավանդականի հետ միասին կարտադրվի նաեւ եվրոպական հաց, որը քիչ կալորիաներ է պարունակում, ինչպես նաեւ ավանդական ռուսական հաց»,-ասել է Քերոբյանը:
Օրեկան կարտադրվի 5-6 տ հաց, որի արժեքը կլինի 280 դրամ 1 կգ համար: Ներդրումները կազմել են 850 000 դոլար, իսկ փռում աշխատում է 50 մարդ:
Աշխատանքների առաջին փուլում սարքավորումների տեղադրման եւ փորձարկման համար հրավիրվել էր Մարտինիան Վարաշտեանուն` «Frital» իտալական ընկերության գլխավոր տեխնիկը: Այս ընկերությունից է «Սթար» սուպերմարկետների ցանցը ձեռք բերել հացթխման սարքավորումները: Դրան հաջորդեց հացի փռի մասնագետների վերապատրաստումը եւ որակավորման բարձրացումը «Diamalteria Italiana» ընկերության զարգացման գիտական հետազոտությունների դեպարտամենտի առաջատար տեխնոլոգի կողմից: Այս ընկերությունը ավելի քան 100 տարվա փորձ ունի հացերի հումքի վերամշակման եւ արտադրության մեջ: Ջիանլուիջի Կաֆիերոյի հիմնական գործառույթը տեղացի մասնագետներին նորագույն սարքավորումների կիրառությամբ եվրոպական հացի թխման հմտությունները սովորեցնելն էր: «Սթարի» վերապատրաստված մասնագետների հետ համատեղ մենք արտադրել ենք 7 տեսակի եվրոպական հաց, որոնք աստիճանաբար կմտնեն հայ սպառողի սննդակարգ»,- նշեց Ջիանլուիջի Կաֆիերոն` ընդգծելով «Սթարի» հացթուխների բարձրակարգ հմտությունները հայկական հացի արտադրությունում: Պետք է նաեւ նշել, որ բոլոր աշխատանքներն իրականացվել են «Frital» ընկերության արտահանման մենեջեր Գրիգոր Բակալյանի հսկողության ներքո, ով Հայաստան էր ժամանել Իտալիայից:
Աշխարհահռչակ «Bongard» կորպորացիայի փռի կիրառությունը հնարավարություն է տալիս նվազագույնի հասցնել մարդու գործոնը հացի արտադրության գործընթացում եւ ապահովում է բացարձակ ստերիլություն եւ բարձր որակ: Ավելին, ներքին տեխնոլոգիական վերահսկողությունը թույլ չի տալիս չհամապատասխանող հումքի կիրառությունը, ինչը նշանակում է բացարձրակ նոր մոտեցում հացի որակին:
«Սթարում» համոզված են, որ իտալական ընկերությունների հետ համագործակցությունը բոլորովին նոր «թրթռոցներ» կբերի Հայաստանի հացի շուկա: Հացի` հայերի համար ամենանշանակալի մթերքի արտադրությանը նման ուշադրությունը եւս մեկ անգամ ապացուցում է «Սթարի» հաճախորդամետ քաղաքականությունը:

20 мая в Ереване состоялось официальное открытие модернизированной пекарни «Стар» по производству хлеба. Открытию пекарни предшествовала длительная и кропотливая работа лидирующих европейских специалистов в области хлебопечения, которая была начата еще год назад, сообщил журналистам исполнительный директор сети супермаркетов «Стар» Ваган Керобян. «В первую очередь мы преследовали цель создать в Армении такой хлеб, который был бы высокого качества, вкусный и приемлемый для нашего населения», – сказал он.
По его словам, совместно с итальянскими специалистами разработана технология производства разных видов хлеба – армянского, российского, итальянского. «На ряду с традиционными видами хлеб планируется производить такие разновидности европейского хлеба, где будет низкое содержание калорий, а также хлеб в русских традициях»,- сказал Керобян.
В связи с этим Керобян сообщил, что ежедневно производится 5-6 т. хлеба, стоимость которого составляет в среднем 280 драмов за 1кг. Исполнительный директор добавил, что инвестиции для создания модернизированного цеха составили порядка 850 000 долларов, а на сегодняшний день в пекарне работает 50 человек.
Как сообщили в отделе маркетинга «Стар», на первом этапе для монтажа и тестирования оборудования пекарни был приглашен Мартыньян Вараштеану – главный техник италянкой компании «Frital», у которой сеть супермаркетов «Стар» закупила хлебопекарное оборудование.
Далее последовало повышение квалификации персонала пекарни ведущим технологом департамента развития научных исследований итальянской компании “Diamalteria Italiana”, насчитывающей более чем 100-летний опыт в разработке и производстве сырья для хлебов. Основной задачей Джианлуиджи Кафиеро явилось обучение местных специалистов навыкам приготовления европейских хлебов на базе новейшего оборудования пекарни. «Совместно с обученными специалистами пекарни «Стар» мы произвели 7 видов европейских хлебов, которые постепенно войдут в рацион армянского потребителя», – отметил Джанлуиджи Кафиеро, подчеркнув при этом высокие способности пекарей «Стар» в производстве армянских хлебов.
Следует также отметить, что все работы проходили под контролем прибывшего из Италии экспорт-менеджера компании «Frital» Григора Бакаляна.
Использование пекарни, созданной всемирно известной корпорацией «Bongard», дает возможность довести до минимума вмешательство человека в процесс производства хлебов и обеспечивает идеальную стерильность и наивысшее качество. Более того, внутренний технологический контроль не допускает использование несоответствующего сырья, что и означает совершенно новый подход к качеству хлеба.
В «Старе» уверены, что сотруднечество с итальянскими компаниями принесет совершенно новые веяния на рынок хлеба Армении. Такое внимание производству хлеба, самого значимого для армян продукта, еще раз доказывает клиенториентированную политику «Стар».