Ռուսաստանի ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը եւ Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը համաձայնագիր են ստորագրել Հայաստանին 15 տարով 500 մլն արժողությամբ վարկ տրամադրելու մասին LIBOR դրույքաչափով պլյուս 3 տոկոս` ճգնաժամի պայմաններում երկրի տնտեսությանը աջակցելու համար, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կուդրինի խոսքերով սա նպաստավոր դրույքաչափով վարկ է. ներկա պայմաններում այն կազմում է տարեկան շուրջ 4 տոկոս: «Մենք 5 տարով հիմնական պարտքի վճարման նպաստավոր շրջան ենք տրամադրում, որի ընթացքում մեզ վճարելու են միայն վարկի տոկոսները»,- ասել է նա:
Հայաստանի ֆինանսների նախարարի խոսքերով Ռուսաստանի տրամադրած վարկը ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանի տնտեսության համար լուրջ աջակցություն կհանդիսանա:
Նա նշեց, որ Հայաստանը միշտ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում վարկերի վճարումներին, եւ համոզվածություն հայտնեց, որ այդ վարկի հետ կապված կկատարվեն բոլոր պարտականությունները:
Ստացված միջոցներն ուղղվելու են ենթակառուցվածքի զարգացմանը, փոքր եւ միջին բիզնեսի եւ ընդհանուր տնտեսության աջակցությանը:

20 Май 2009 - 14:05 AMT
Министр финансов России Алексей Кудрин и министр финансов Армении Тигран Давтян в среду подписали соглашение о предоставлении Армении 15-летнего кредита в 500 миллионов долларов по ставке LIBOR плюс 3% на поддержание экономики страны в условиях кризиса, передает РИА Новости.
По словам Кудрина, это кредит по льготной ставке – по нынешним условиях она составляет около 4% годовых. «Мы предоставляем льготный период на оплату основного долга на пять лет, в течение которого нам будут выплачиваться только проценты по кредиту», – сказал он.
По словам министра финансов Армении, кредит, предоставляемый Россией, станет серьезной поддержкой для экономики его страны в период кризиса.
Он подчеркнул, что Армения всегда очень ответственно относится к выплатам по кредитам, и выразил уверенность, что в отношении этого кредита также будут выполнены все обязательства.
Средства займа будут направлены на развитие инфраструктуры, на поддержку малого и среднего бизнеса и экономики страны в целом.