ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելն ու շրջանցելը կանխելու մասին» կոնվենցիան, հայտնում է ֆինանսների նախարարությունը։
Նշվում է, որ Կոնվենցիան հնարավորություն կտա խրախուսել ձեռնարկատիրական գործունեությունը երկու պետություններում` ստեղծելով նպաստավոր մրցակցային պայմաններ, ներդրումային բարենպաստ միջավայր և ներդրողների համար կայուն հարկային դաշտ:
«Կոնվենցիայի ստորագրումը հնարավորություն կընձեռի զարգացնել ՀՀ և Ճապոնիայի միջև ապրանքների և ծառայությունների շրջանառությունը, կապիտալի, տեխնոլոգիաների, մարդկանց շարժը, ինչպես նաև կնպաստի տնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Министр финансов Армении Ваге Ованнисян и чрезвычайный и полномочный посол Японии в республике Аоки Ютака подписали конвенцию «Об исключении двойного налогообложения доходов между РА и Японией, а также о предотвращении уклонения и обхода налогообложения». Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Конвенция создаст возможности для стимулирования предпринимательской деятельности в обеих странах, способствуя конкурентным условиям, благоприятной инвестиционной деятельности и стабильному налоговому полю для инвесторов.
Подписание конвенции позволит расширить оборот товаров и услуг между Арменией и Японией, содействовать движению капитала, технологий и людей, а также укреплению экономических связей.