16 Հունվար 2025 - 08:24 AMT
Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ–ը հրադադարի վերաբերյալ պատմական համաձայնություն են կնքել՝ ավարտելով Գազայի ավերիչ 15-ամսյա պատերազմը, որը գրեթե 50,000 մարդու կյանք է խլել և լարվածություն է առաջացրել ամբողջ Մերձավոր Արևելքում, հայտնում է Independent-ը։
Համաձայնությունը ձեռք է բերվել Կատարի վարչապետ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման բին Ջասիմ ալ-Թանիի միջնորդությամբ, որն առանձին հանդիպումներ է անցկացրել ՀԱՄԱՍ–ի և Իսրայելի ներկայացուցիչների հետ։ Կատարը կարևոր դեր է խաղացել համաձայնության ձեռքբերման գործում։
Կատարի առաջնորդը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ այն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 19–ին ու կախված կլինի երկու կողմերի «բարի կամքից»՝ հաջողությամբ կյանքի կոչվելու համար։
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն արագ արձագանքել է Truth Social-ում՝ հայտարարելով․ «պատանդների համար համաձայնություն ունենք»։
Համաձայնությունը նախատեսում է ՀԱՄԱՍ–ի կողմից 33 պատանդի ազատ արձակում 42 օրվա ընթացքում՝ փոխարենը Իսրայելը ազատ կարձակի համապատասխան քանակով պաղեստինցի բանտարկյալների։ Երկրորդ փուլը կկենտրոնանա մնացած պատանդների ազատ արձակման և մշտական հրադադարի շուրջ բանակցությունների վրա։
Պատերազմը սկսվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին՝ Համասի հարձակմամբ Իսրայելի հարավում, որը 1200 մարդու մահվան և 250 պատանդների առևանգման պատճառ դարձավ։ Իսրայելի պատասխան հարվածները Գազայում խլել են 46,700 պաղեստինցու կյանք՝ տեղահանելով 2.3 միլիոն բնակչի 90 տոկոսը։

Израиль и ХАМАС заключили историческое соглашение о прекращении огня, положив конец 15-месячной войне в Газе, унесшей почти 50 000 жизней и усугубившей напряженность на Ближнем Востоке.
По сообщению издания The Independent, соглашение было достигнуто благодаря посредничеству премьер-министра Катара Мохаммеда бин Абдулрахмана бин Джасима аль-Тани, который провел отдельные встречи с представителями ХАМАС и Израиля, сыграв ключевую роль в переговорах. Избранный президент США Дональд Трамп оперативно отреагировал на новость, написав в Truth Social: «Мы заключили сделку по заложникам».
Катарский лидер подтвердил соглашение на пресс-конференции, заявив, что оно вступит в силу в воскресенье и будет зависеть от «доброй воли» сторон.
Война началась 7 октября 2023 года с нападения ХАМАС на юг Израиля, когда погибли 1200 человек, а 250 были взяты в заложники. В результате ответных ударов Израиля , по данным местных властей, были убиты 46 700 палестинцев, а 90% населения Газы остались без крова.
Инфраструктура Газы разрушена. Больницы практически не функционируют, а эксперты сообщают об угрозе голода на севере. Конфликт также затронул соседние страны: поддерживаемые Ираном группировки атаковали Израиль, который, в свою очередь, ликвидировал лидеров ХАМАС и Хезболлы.
Новое соглашение предусматривает освобождение 33 заложников ХАМАС в течение 42 дней. В ответ Израиль отпустит соответствующее количество палестинских заключенных.