16 Հունվար 2025 - 09:19 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում կայանալիք Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի 2025 թվականի տարեկան ժողովին, որին ներկա կլինեն տարբեր երկրների պետական ղեկավարներ ու բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ: Նա ֆորումի պաշտոնական կայքում հրապարակված մասնակիցների ցուցակում է։
Համաժողովը տեղի կունենա հունվարի 20-24-ը։
Մասնակիցների թվում է նաև ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որի մասնակցությունն առցանց կլինի։
Կմասնակցեն 130 երկրի պատվիրակներ և 350 կառավարությունների ղեկավարներ, այդ թվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Մասնակիցների թվում են նաև Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյը Չինաստանի փոխվարչապետ Դին Սյուեսյանը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և այլոք։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян примет участие в ежегодной встрече Всемирного экономического форума, которая пройдет в Давосе, Швейцария, с 20 по 24 января 2025 года. Он включен в список участников, опубликованный на официальном сайте форума.
В числе участников значится избранный президент США Дональд Трамп, который примет участие в онлайн-формате, а также представители 130 стран и 350 глав правительств, включая президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Среди других участников — председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, президент Аргентины Хавьер Милей, вице-премьер Китая Дин Сюэсян, канцлер Германии Олаф Шольц, премьер-министр Испании Педро Санчес, президент Украины Владимир Зеленский и другие.