17 Հունվար 2025 - 11:02 AMT
Ադրբեջանն ու Վրաստանը պատրաստվում են ստորագրել հուշագիր՝ տրանսպորտային միջանցքի ոլորտում գործակցության վերաբերյալ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու զարգացմանը, որի թողունակությունն աճել է 1 մլն-ից մինչև 5 մլն տոննա։
Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հայտնել է այդ մասին երկու երկրների տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նստաշրջանի ընթացքում, հայտնում է APA-ն։
«Բաքվի միջազգային առևտրային նավահանգիստը, որը Կասպից ծովի ամենամեծ նավահանգիստներից մեկն է, առանցքային դեր է խաղում Միջին միջանցքում։ Ներկայումս ընթանում են աշխատանքներ նավահանգստի տարողունակությունը 15-ից 25 միլիոն տոննա բարձրացնելու ուղղությամբ։ Վրաստանի Փոթի և Բաթումի նավահանգիստներն էլ կարևոր դերակատարներ են այս միջանցքում։ Մենք շատ ուրախ ենք, որ այսօր համապատասխան կառույցները կստորագրեն հուշագիր տրանսպորտային միջանցքի ոլորտում համագործակցության մասին։ Սա ամրապնդում է Ադրբեջանի և Վրաստանի դերը որպես կարևոր տարանցիկ հանգույցներ միջազգային առևտրի մեջ», – նշել է վարչապետը։

Азербайджан и Грузия готовятся подписать меморандум о сотрудничестве в области транспортных коридоров, уделяя особое внимание развитию железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, чья пропускная способность увеличилась с 1 миллиона до 5 миллионов тонн в год.
Премьер-министр Азербайджана Али Асадов сообщил об этом на 10-м заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству двух стран, передает APA.
«Международный торговый порт Баку, один из крупнейших портов на Каспии, играет ключевую роль в Среднем коридоре. Ведутся работы по увеличению его пропускной способности с 15 до 25 миллионов тонн. Порты Поти и Батуми в Грузии также являются важными участниками этого коридора. Мы рады, что сегодня будет подписан меморандум о сотрудничестве в области транспортного коридора. Это укрепляет роль Азербайджана и Грузии как ключевых транзитных узлов международной торговли», — отметил Асадов.