18 Հունվար 2025 - 08:36 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե Թուրքիան չի կարող ապահով զգալ, քանի դեռ Սիրիայում ահաբեկիչներ են գործում։ Նա այդ մասին ասել է Կայսերիում անցկացվող Արդարություն և զարգացում կուսակցության (ԱԶԿ) VIII համագումարում։
Իր խոսքում նա անդրադարձել Սիրիայի ներկայիս իրադարձություններին։
Նա նշել է, որ Սիրիայի ժողովուրդը վճռական քայլեր է ձեռնարկում նոր կառավարության ձևավորման ուղղությամբ, որը պետք է որոշի երկրի ապագան, սակայն, քանի դեռ տարածաշրջանում գործում են զինված ահաբեկչական խմբավորումներ, Թուրքիան չի կարող լիովին անվտանգ լինել։ Այդ մասին հայտնել է թուրքական պետական Anadolu լրատվական գործակալությունը։
Էրդողանը հիշեցրել է նաև, որ վերջին տարիներին որոշ ուժեր Սիրիան և Մերձավոր Արևելքը վերածել էին քաոսի գոտու։ Նրա խոսքով՝ այդ ուժերը դեռ փորձում են կրկնել իրենց ծրագրերը, սակայն քրդական Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների (YPG) ժամանակն ավարտվել է, և այդ կազմակերպությունը շուտով կմնա անցյալում, գրում է «Վեստնիկ Կավկազա»–ն։
«Ահաբեկիչները կամ կամավոր կդնեն իրենց զենքերը, կամ նրանց կդրդեն դրան։ Թուրքիայում ահաբեկչության տեղ չկա ապագայում», — եզրափակել է Էրդողանը։
2024–ի նոյեմբերի 27-ին Սիրիայի զինված թուրքամետ ընդդիմադիր խմբերը լայնածավալ հարձակում սկսեցին Հալեպ և Իդլիբ նահանգներում սիրիական բանակի դիրքերի ուղղությամբ, գրավեցին Հալեպը, Համան ու Հոմսը։ Դեկտեմբերի 8-ին նրանք գրավեցին երկրի մայրաքաղաք Դամասկոսը։ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հեռացել է երկրից, նա ընտանիքի հետ ապաստան է ստացել ՌԴ–ում։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Ասադը վայր է դրել իր լիազորությունները և լքել երկիրը՝ հանձնարարելով իշխանությունը խաղաղ ճանապարհով փոխանցելու գործընթաց իրականացնել:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил на VIII съезде правящей Партии справедливости и развития (ПСР), который проходит в городе Кайсери. В своей речи он подчеркнул важность борьбы с терроризмом и подробно остановился на ситуации в Сирии.
По словам турецкого лидера, народ Сирии предпринимает решительные шаги для формирования нового правительства, которое должно определить будущее страны. Однако, пока в регионе продолжают действовать вооруженные террористические группировки, Турция не может чувствовать себя полностью защищенной. Это заявление распространило турецкое государственное информационное агентство Anadolu.
Эрдоган также напомнил, что в недавнем прошлом определённые силы превратили Сирию и Ближний Восток в зону хаоса. По его словам, они продолжают попытки реализовать свои прежние планы, но, как отметил президент, время курдских вооружённых формирований из Отрядов народной самообороны (YPG) истекло, и эта организация вскоре уйдет в прошлое.
«Террористы либо сложат оружие добровольно, либо их вынудят сделать это. В будущем Турции нет места терроризму», — подытожил глава Турции.