20 Հունվար 2025 - 08:28 AMT
Ապահովագրավճարների միջին չափն 2024-ի նոյեմբերի տվյալներով կազմել է մոտ 40 հազար դրամ՝ 2023 թվականի առաջին 11 ամսվա համեմատ աճելով մոտ 5-6 տոկոսով։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի ապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վաղինակ Եղիազարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ գույքային հատուցումների միջին չափն ավելացել է 12․5 տոկոսով։ Ապահովագրավճարների ավելացման պատճառները, ըստ Եղիազարյանի, կապված են ընկերությունների կողմից տարբեր գործոնների հիման վրա սակագին սահմանելու հետ։
«Մի ընկերություն շատ խմբերի է բաժանում, մյուսը՝ քիչ, տարբեր չափանիշներ հաշվի առնելով, օրինակ, որտեղ է գտնվում մեքենան, վարորդի տարիքը, փորձը, մեքենայի մոդելը և այլն։ Դրանից էլ ձևավորվում է սակագինը։ Այդ ամենն իրականացվում է հրապարակային, որպեսզի մարդիկ կարողանան իմանալ, թե ինչու է այդպես ստացվում։ Մեծ կամ փոքր լինելը կախված է իրենց բիզնես-մոդելից։
Մի ընկերություն, օրինակ, մարզերում տարածվածություն ունի, որտեղ կարողանում է ավելի լավ պայմաններ առաջարկել, որպեսզի ունենա մրցակցային առավելություն, մյուսն էլ՝ հնարավոր է մարզերի համար մի քիչ ավելի բարձր սակագին սահմանի, որ ավելի շատ Երևանում սպասարկում իրականացնի։ Մեկ այլ ընկերություն ցանկանում է քիչ ռիսկի դիմել, թեկուզ քիչ եկամուտ ունենալով, ուստի ավելի քիչ ռիսկային ապահովադիրներին է լավ սակագին առաջարկում»,-նշել է Եղիազարյանը՝ ընդգծելով նաև «ASWA» համակարգի կարևորությունը, որը թույլ է տալիս առցանց պայմանագիր կնքել։
Ապահովագրական ընկերությունների վնասով աշխատելու խնդիրը ևս շոշափվել է զրույցում։ Եղիազարյանը հիշեցրել է, որ ոլորտի սկզբնական փուլում ընկերությունները հաճախորդներին գրավելու նպատակով առաջարկում էին ցածր սակագներ։
«Երբ սակագնային քաղաքականությունն ազատականացվեց, ընկերությունները փորձեցին շատ գրավիչ առաջարկներ անել, թեկուզ՝ ի վնաս իրենց, որի արդյունքում վնասով էին աշխատում։ Հավաքագրված վճարների 90 տոկոսը և ավելին հատուցմանն էին ուղղում, մինչդեռ՝ աշխատավարձեր պիտի տային, բազմաթիվ գործառնական ծախսեր անեին, հարկեր վճարեին»,-նշել է նա։
Չնայած այս դժվարություններին՝ ԱՊՊԱ ոլորտի փորձը Հայաստանում հնարավորություն է տվել հաճախորդամետ մնալ։
«Այսինքն՝ գները ոչ թե միանգամից բարձրացան, այլ հակառակը՝ միանգամից իջան, իսկ հետո մի քիչ աճեցին, որպեսզի տրամաբանական բիզնես առաջարկ արվի»,-ընդգծել է Եղիազարյանը։
Նախորդ տարվա նոյեմբերի տվյալներով, ապահովագրական ընկերությունները իրենց ստացած վճարների 81․5 տոկոսը հատկացրել են հատուցումների համար, մնացած գումարը՝ հարկերին, աշխատավարձերին և գործառնական ծախսերին։
Անդրադառնալով ոլորտում կատարված փոփոխություններին՝ Եղիազարյանը նշել է վնասի շեմի բարձրացումը։ Նախկինում մինչև 200 հազար դրամի չափով վնասի դեպքում կողմերը կարող էին կնքել համաձայնագիր, մինչդեռ այժմ այդ շեմը դարձել է 400 հազար դրամ։ Սա, ըստ նրա, թույլ է տվել համաձայնագրերի կնքման ցուցանիշն ավելացնել մոտ 4 տոկոսով։
«Դրա նպատակն այն էր, որ պատահարների հետևանքով առաջացած խցանումները մի քիչ կրճատվեն։ Այդուհանդերձ, միայն դրանով դժվար է հասնել կրճատման։ Այդ ուղղությամբ մենք անցած տարի բազմաթիվ այլ քայլեր ենք ձեռնարկել, ոստիկանության հետ տարբեր քննարկումներ են եղել, որպեսզի պատահարների դեպքում, մասնավորապես, հնարավորինս օգտագործվեն խաչմերուկների տեսանկարահանող սարքերը։ Այսինքն՝ դրա առկայության դեպքում մարդիկ կարող են զանգահարել ոստիկանություն, տեղեկացնել պատահարի մասին և, եթե այդտեղ կա սարքը, կարելի է մի կողմ տանել վթարված մեքենաները, որից հետո ոստիկանը կգա ու կգրանցի։ Հիմա այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք է տարվում»,-հայտնել է Եղիազարյանը։
Եղիազարյանը նաև նշել է նոր ծրագրերի զարգացումը, որոնք կօգնեն վարորդներին արագ և հարմար ձևով լուծել վթարների հետևանքով առաջացած խնդիրները։
«Այդ ամենը միտված է լինելու, որ հնարավորինս կարճ տևի պատահարից հետո մեքենաների մնալը երթևեկելի մասում»,-ընդգծել է նա։

20 Январь 2025 - 08:45 AMT
По данным исполнительного директора Бюро страховщиков Армении Ваганика Егиязаряна, средний размер страховых премий по автострахованию в ноябре 2024 года составил около 40 тысяч драмов, что на 5–6% больше, чем за первые 11 месяцев 2023 года, сообщает «Арменпресс».
Егиязарян отметил, что средняя сумма компенсаций за имущественный ущерб выросла на 12,5%. Причины увеличения страховых премий связаны с методиками расчета тарифов, применяемыми компаниями.
«Одна компания делит клиентов на большее количество категорий, другая – на меньшее, учитывая такие факторы, как местоположение, возраст и опыт водителя, модель автомобиля и т. д. Тарифы формируются на этой основе. Весь процесс прозрачен, чтобы клиенты понимали, почему так происходит», – подчеркнул Егиязарян, добавив, что различия в тарифах зависят от бизнес-модели компаний.
Некоторые компании, например, активно работают в регионах, где предлагают более выгодные условия, чтобы получить конкурентное преимущество. Другие устанавливают более высокие тарифы в регионах, сосредотачиваясь на обслуживании в Ереване. Есть и те, кто готов рисковать меньше, даже с меньшим доходом, предлагая выгодные тарифы менее рискованным клиентам.
Также была отмечена важность системы ASWA, которая позволяет заключать договоры онлайн.
Говоря о проблеме работы компаний в убыток, Егиязарян напомнил, что на начальных этапах развития отрасли страховщики предлагали заниженные тарифы для привлечения клиентов.
«Когда тарифная политика была либерализована, компании начали предлагать очень привлекательные условия, даже в ущерб себе. В результате 90% и более собранных премий направлялось на выплаты, а на зарплаты, операционные расходы и налоги оставалось мало средств», – пояснил он.
Несмотря на трудности, сектор автострахования в Армении остается ориентированным на клиентов, добавил Егиязарян.
«Цены не росли сразу: сначала они снизились, а затем немного увеличились, чтобы создать устойчивую бизнес-модель», – отметил он.
По данным за ноябрь 2024 года, страховые компании направили 81,5% своих доходов на компенсации, оставшиеся средства – на налоги, зарплаты и операционные расходы.
Говоря о недавних изменениях, Егиязарян упомянул повышение порога ущерба для заключения соглашений без участия полиции с 200 тысяч драмов до 400 тысяч. Это позволило увеличить количество таких соглашений на 4% и уменьшить заторы из-за аварий.
Для дальнейшего сокращения пробок ведется активная работа по установке камер на перекрестках и укреплению взаимодействия с полицией. Егиязарян также рассказал о разработке новых программ, которые помогут водителям быстро и удобно решать проблемы, возникающие после аварий.
«Все эти меры направлены на то, чтобы сократить время нахождения машин на дороге после ДТП», – подчеркнул он.