21 Մայիս 2009 - 14:46 AMT
Մայիսի 20-ին եվրասիական տնտեսական համագործակցության (ԵվրԱսՏՀ) անդամ երկրների Ֆինանսատնտեսական քաղաքականության խորհուրդն ընդունել է ճգնաժամի համատեղ հաղթահարման միջոցառումների ծրագիրն ու հակաճգնաժամային հիմնադրամ է ստեղծել: Այդ մասին նիստի ավարտին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը: ԵվրԱսՏՀ-ի հիմնադրամը կկազմի շուրջ 10 մլրդ դոլար:
Հիմնական ներդրումը կանի ռուսական կողմը` 7,5 մլրդ դոլար, եւս մեկ միլիարդ կավելացնի Ղազախստանը: Մնացած 1,5 մլրդ պետք է ներդնեն կազմակերպության մյուս անդամները: Մեկական միլիոն դոլար են պարտավորվել փոխանցել Ղրղզստանը, Տաջիկստանն ու Հայաստանը: Բելառուսի նախարարը դժվարացել է նշել ժամկետն ու գումարը: Եթե հաշվի առնենք, որ մայիսի 20-ին ՌԴ եւ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունները համաձայնագիր են ստորագրել Երեւանին շուրջ 500 մլն դոլարի վարկ տրամադրելու մասին, ապա, կարծես թե, այնպես է ստացվում, որ հենց Ռուսաստանն է ստիպված լինելու փրկել ճգնաժամի հետեւանքներից իր մոտակա հարեւաններին: Ընդ որում, որ արդեն հաջորդ տարի ՌԴ իշխանությունները մտադիր են կրկին արտաքին փոխառությունների դիմել, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
«Նախատեսվում է, որ հիմնադրամը կսկսի գործել երեք ամսից, այն ժամանակ էլ կսկսվի հայտերի ընդունումը: Այդքան ժամանակ կպահանջվի, ստորագրելու համար բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, պարզաբանել է Կուդրինը: Իր հերթին, ԵվրԱսՏՀ-ի գլխավոր քարտուղար Թաիր Մանսուրովը նշել է, որ տնտեսական իրավիճակն անդամ երկրներում նույնքան լարված է, որքան աշխարհում: Առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն նվազել է 11 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրությունը 12 տոկոսով, ներդրումները հիմնական կապիտալում` 12 տոկոսով: Այս առնչությամբ, հայտարարել է Կուդրինը, ԵվրԱսՏՀ-ի երկրները պայմանավորվել են բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոնի ստեղծման մասին էլեկտրոնիկայի ոլորտում, որը հետագայում առաջ կմղի ԵվրԱսՏՀ երկրների տնտեսությունները: Այս հարցի շուրջ առավել մանրամասն կխոսեն կառավարությունների ղեկավարները հունիսի 9-ին Մոսկվայում»,-ասվում է հոդվածում:

20 мая Совет по финансово-экономической политике государств – членов Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) принял план мер по совместному преодолению кризиса и создал антикризисный фонд. Об этом по итогам заседания сообщил вице-премьер, министр финансов РФ Алексей Кудрин. Размер фонда составит $10 миллиардов.
Основной взнос ляжет на российскую сторону, которая перечислит в фонд $7,5 миллиарда долларов, еще один миллиард добавит Казахстан. Остальные $1,5 миллиарда долларов должны вложить другие члены организации. По одному миллиону долларов на счета фонда обязались перечислить Киргизия, Таджикистан и Армения. Белорусский министр затруднился назвать сроки и сумму. Если учесть, что 20 мая же российский и армянский минфины подписали соглашение о предоставлении Еревану кредита на 500 миллионов долларов, то, похоже, именно России придется спасать от последствий кризиса своих ближайших соседей. И это при том, что уже в следующем году российские власти намерены вновь прибегнуть к внешним заимствованиям, пишет «Российская газета».
«Планируется, что фонд заработает через три месяца, тогда же можно будет направлять заявки на рассмотрение. Ровно столько времени потребуется, чтобы подписать все необходимые документы, пояснил Кудрин. В свою очередь, генеральный секретарь ЕврАзЭС Таир Мансуров отметил, что экономическая ситуация в странах – членах организации такая же напряженная, как и в мире. ВВП в первом квартале снизился на 11 процентов, промпроизводство – на 12 процентов, инвестиции в основной капитал – на 12 процентов. В этой связи, заявил Кудрин, страны ЕврАзЭС договорились о создании центра высоких технологий в области электроники, который впоследствии станет локомотивом экономик ЕврАзЭС. Более подробно по этому вопросу будут говорить главы правительств 9 июня в Москве», – отмечается в статье.