20 Հունվար 2025 - 12:49 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հաղորդել է, որ ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) անցկացրած ստուգումների արդյունքներով ապացուցվել է, որ «Ջերմուկ» հանքային ջուրը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտների պահանջներին և անվտանգ է սննդի մեջ օգտագործելու համար։ Այդ մասին ասել են նախարարությունից, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Որևէ ընկերության դեմ դատական հայց ներկայացնելը գտնվում է միայն անձի կամ նրա իրավահաջորդների որոշման շրջանակում, և նախարարությունը այդ հարցը չի մեկնաբանում։ Ինչ վերաբերում է հայցի հիմնական նյութին, ապա ՍԱՏՄ-ն ռուսական կողմին է ներկայացրել ստուգումների հիման վրա ձեռք բերված փաստեր, որոնք ապացուցում են, որ «Ջերմուկ» հանքային ջուրը համապատասխանում է սահմանված միջազգային պահանջներին և նախատեսված է սննդային օգտագործման համար։ Հայկական կողմի ներկայացրած ապացույցների բավարար լինելը վկայակոչվում է նրանով, որ ՌԴ ողջ տարածքում «Ջերմուկ» ընկերության նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները վերացվել են։ Համոզված ենք, որ արդար դատավարությունը ևս մեկ անգամ կհաստատի ընկերության անմեղությունը»,- ասված է նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
«Ջերմուկ Գրուպ» ընկերությունը տեղեկացրել է, որ այս հարցի շուրջ հետագայում հանդես կգան պաշտոնական հայտարարությամբ։
Ռուսական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Ռուսաստանում թունավորումից մահացած ձեռնարկատեր Օլեգ Գուսովի ազգականները 1.5 միլիարդ ռուբլու փոխհատուցման պահանջով դատական հայց են ներկայացրել «Ջերմուկ Գրուպ»-ի դեմ՝ պնդելով, որ Գուսովի մահը տեղի է ունեցել «Ջերմուկ» հանքային ջրից առաջացած այրվածքներից։ Նրանց պնդումների համաձայն՝ շշի մեջ հայտնաբերվել է քացախաթթու։

20 Январь 2025 - 12:57 AMT
Министерство экономики Армении сообщило, что результаты проверок, проведенных Инспекцией по безопасности пищевых продуктов (FSIB), подтвердили соответствие минеральной воды Jermuk международным стандартам, а также ее безопасность для употребления в пищу. Об этом говорится в сообщении министерства.
«Подача иска против любой компании является исключительно решением самого лица или его правопреемников, и министерство не комментирует данный вопрос. Что касается сути иска, FSIB представила российской стороне доказательства, основанные на проведенных проверках, подтверждающие, что минеральная вода Jermuk соответствует установленным международным требованиям и предназначена для пищевого использования. Достаточность представленных армянской стороной доказательств подтверждается тем, что все ограничения, ранее примененные к продукции компании Jermuk на территории Российской Федерации, были сняты. Мы уверены, что справедливое судебное разбирательство еще раз подтвердит невиновность компании», — говорится в официальном заявлении министерства., сообщает «Арменпресс».
Компания Jermuk Group сообщила, что в ближайшее время выступит с официальным заявлением по этому вопросу.
Российские СМИ сообщили, что родственники российского предпринимателя Олега Гусова, погибшего предположительно от отравления, подали иск на 1,5 миллиарда рублей против компании Jermuk Group, утверждая, что смерть Гусова наступила из-за ожогов, вызванных минеральной водой Jermuk. По их утверждениям, в бутылке была обнаружена уксусная кислота.