21 Հունվար 2025 - 09:09 AMT
Նախագիծ․ Կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչներին թույլ կտան կառավարել նաև մասնագիտացված այլ ֆոնդեր
ԱԺ նստաշրջանում քննարկվում է կուտակային կենսաթոշակների վերաբերյալ փոփոխությունների և լրացումների նախագիծը, որով նախատեսվում է կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչներին թույլ տալ կառավարել նաև մասնագիտացված այլ ֆոնդեր։
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը նշել է, որ կուտակային համակարգը գործում է արդեն ավելի քան տասը տարի, և այժմ անհրաժեշտ է ընդլայնել կենսաթոշակային ֆոնդերի հնարավորությունները՝ նպաստելով ներդրումների ակտիվացմանը, գրում է «Առավոտը»։
«Այս նախագիծը մի քանի կարևոր խնդիր է լուծում։ Նախ՝ վերացվում է թղթային հաղորդակցությունը պետական ֆոնդերի և մասնակիցների միջև՝ ամբողջ ծանուցումների համակարգը դարձնելով էլեկտրոնային։ Բացի այդ, առաջարկվում է թույլատրել կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչներին ղեկավարել ավելի մասնագիտացված ներդրումային ֆոնդեր։ Նախկինում նման թույլտվություն չկար, քանի որ առաջնային նպատակն էր, որ նրանք կենտրոնանան ՀՀ կուտակային ֆոնդերի կառավարման վրա։
Բայց այսօր, երբ կառավարիչներն արդեն բավարար փորձառություն են ձեռք բերել և հարմարվել շուկային, անհրաժեշտ է նրանց ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործել՝ հնարավորություն տալով գրանցել և կառավարել այլ մասնագիտացված ֆոնդեր, ինչը կապիտալի շուկայի զարգացման համար մեծ նշանակություն կունենա»,- ասել է Նուրբեկյանը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն, անդրադառնալով կուտակային ֆոնդերում կուտակված միջոցների ներդրման ուղղություններին, հարցրել է, թե կենսաթոշակային ֆոնդերում հավաքված գումարների որ մասն է գնացել իրական տնտեսություն, որ մասն է գնացել արտահանելի տնտեսություն։
Արմեն Նուրբեկյանը պատասխանել է. «ՀՀ-ում է ներդրված ֆոնդերի մոտ 65 տոկոսը։ Այդ 65 տոկոսի կեսից մի քիչ ավելին ՀՀ պետական պարտատոմսերում է ներդրված, այսինքն՝ պետության մեջ են ներդրումներ արված։ Մնացածի մոտ 70 տոկոսը բանկերի ավանդներն են, մնացածը՝ կորպորատիվ պարտատոմսերը»։

В Национальном Собрании обсуждается проект изменений и дополнений к пенсионной системе, согласно которому предлагается разрешить управляющим пенсионными фондами управлять специализированными инвестиционными фондами.
Заместитель председателя Центрального банка Армении Армен Нурбекян заявил, что пенсионная система функционирует уже более десяти лет, и сейчас необходимо расширить возможности пенсионных фондов для активизации инвестиций, сообщает «Аравот».
«Этот проект решает несколько важных вопросов. Во-первых, устраняется бумажный документооборот между государственными фондами и участниками, полностью переводя систему уведомлений в электронный формат. Кроме того, предлагается разрешить управляющим пенсионными фондами управлять более специализированными инвестиционными фондами. Ранее такое разрешение отсутствовало, поскольку первостепенной задачей было сосредоточение на управлении пенсионными фондами Армении.
Однако сегодня, когда управляющие накопили достаточный опыт и адаптировались к рынку, важно эффективно использовать их потенциал, позволяя регистрировать и управлять другими специализированными фондами, что будет иметь большое значение для развития рынка капитала», – отметил Нурбекян.
Депутат от фракции «Армения» Артур Хачатрян, говоря о направлениях инвестиций накопленных пенсионных средств, спросил, какая часть средств вложена в реальную экономику и какая – в экспортно-ориентированную.
Нурбекян ответил: «Около 65% фондов инвестировано в Армении. Из этого чуть больше половины вложено в государственные облигации Армении, то есть в государство. Около 70% оставшихся средств находятся в банковских депозитах, остальное – в корпоративных облигациях».