21 Հունվար 2025 - 14:57 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրինակի միջոցով կառավարությունում քննարկվել է, թե որքանով է համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը հասանելի և պարզ կիրառման համար։ Վարչապետը գործնականում անցել է հայտարարագրման հավելվածի բոլոր կետերով՝ գործընթացի հնարավոր դժվարությունները բացահայտելու և դրանց լուծման ուղիները վերլուծելու նպատակով։
Վարչապետը կարևորել է համակարգի մատչելիության ապահովումը՝ հայտարարման ենթակա անձանց կողմից գործընթացը հնարավորինս դյուրին և արագ իրականացնելու համար:
Քննարկման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել համակարգում առկա խնդիրների բացահայտմանը և դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր քայլերին։
Փաշինյանը կհամալրի իր հայտարարագիրը հունվարի 22-ին՝ ցույց տալով գործընթացի ամբողջական ընթացքը։
Համընդհանուր հայտարարագրման պահանջն ուժի մեջ է մտնում 2025–ի մայիսից և վերաբերում է բոլոր նրանց, ովքեր վարձու աշխատող են եղել 2024–ին։

На примере премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве обсудили, насколько доступна и проста в использовании система всеобщего декларирования. Премьер-министр лично прошел все этапы приложения для декларации, чтобы выявить возможные трудности и проанализировать пути их решения.
Премьер-министр подчеркнул важность обеспечения доступности системы, чтобы лица, обязанные подавать декларации, могли выполнить этот процесс максимально легко и быстро.
Во время обсуждения особое внимание уделялось выявлению проблем в системе и возможным мерам по их устранению.
Пашинян планирует завершить свою декларацию 22 января, продемонстрировав процесс полностью на практике.
Требование всеобщего декларирования вступает в силу в мае 2025 года и касается всех, кто работал по найму в 2024 году.