22 Հունվար 2025 - 07:08 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, եթե նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվի մասնակցել Ուկրաինայում հակամարտության լուծման բանակցություններին, գրում է Reuters-ը։
Թրամփը մանրամասներ չի ներկայացրել հնարավոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, սակայն ԱՄՆ–ն արդեն խիստ պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ 2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինա ներխուժելու պատճառով։
Նախագահը նաև անդրադարձել է Ուկրաինային զինված օգնություն տրամադրելու հարցին՝ նշելով, որ եվրոպական երկրները պետք է ավելի մեծ դեր ունենան։
«Մենք խոսում ենք (Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր) Զելենսկու հետ, շուտով կխոսենք նաև նախագահ Պուտինի հետ։ Մենք ուսումնասիրում ենք դա», – ասել է Թրամփը։
Բացի այդ, Թրամփը հայտնել է, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին հորդորել է միջամտել՝ պատերազմը դադարեցնելու համար։
«Նա այդ ուղղությամբ շատ բան չի արել։ Նա ունի մեծ… ուժ, ինչպես և մենք։ Ես ասացի՝ «դու պետք է դա լուծես»։ Մենք քննարկել ենք դա», – ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռ մինչև լիազրությունները ստանձնել էր ասել էր, որ մեր օրում վերջ է դնելու պատերազմին Ուկրաինայում։ Այժմ նար թիմի ներկայացուցիչներն ասում են, որ գուցե ամիսներ պահանջվեն։

Президент США Дональд Трамп заявил, что, возможно, введет санкции против России, если президент Владимир Путин откажется участвовать в переговорах по урегулированию конфликта в Украине, сообщает Reuters.
Трамп не уточнил, какими могут быть новые санкции, но отметил, что Соединенные Штаты уже ввели жесткие ограничения против России после её вторжения в Украину в феврале 2022 года.
Президент также затронул вопрос военной помощи Украине, подчеркнув, что страны Европы должны делать больше для её поддержки.
«Мы разговариваем с (президентом Украины Владимиром) Зеленским, скоро будем говорить с президентом Путиным. Мы изучаем этот вопрос», — заявил Трамп.
Кроме того, Трамп рассказал, что во время телефонного разговора призвал председателя КНР Си Цзиньпина использовать своё влияние для прекращения войны в Украине.
«Он не сделал слишком много в этом направлении. У него много… власти, как и у нас. Я сказал: "Тебе нужно это уладить". Мы обсуждали это», — сообщил Трамп.