22 Հունվար 2025 - 10:45 AMT
Միջազգային կազմակերպությունները կոչ են անում ԵԽԽՎ-ին՝ չվերականգնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները
Տասը միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություն դիմել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին` ԵԽԽՎ-ին, առաջարկելով չվերականգնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները:
Նրանք նաև պահանջում են մշակել հստակ չափորոշիչներ, որոնք կորոշեն՝ արդյոք լիազորությունները կարող են վերականգնվել ապագայում, հայտնում է Turan.az-ը։
«Մենք, ներքոստորագրյալներս, կրկին կոչ ենք անում ԵԽԽՎ-ին՝ հաստատել Ադրբեջանի լիազորությունների կասեցումը 2025 թվականի հունվարյան նստաշրջանում և մշակել հստակ ու չափելի չափորոշիչներ դրանց վերականգնման համար»,- նշված է դիմումում։
Հեղինակները փաստում են, որ Բաքուն մշտապես խուսափում է միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունից և չի լուծում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները։ Մասնավորապես, նշվում է, որ վերջին տարվա ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունները դադարեցրել են համագործակցությունը Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեի հետ։
Նշվում է նաև, որ 2023 թվականի նոյեմբերից և 2024-ի COP29 գագաթնաժողովից հետո Ադրբեջանում ուժեղացվել են ճնշումները՝ ուղղված քաղաքացիական ակտիվիստների, լրագրողների և ընդդիմադիր գործիչների դեմ։ Իրավապաշտպանները վստահ են, որ ձերբակալություններն իրականացվում են քաղաքական դրդապատճառներով։
Դիմումում նշվում են ակտիվիստների և ընդդիմադիրների դեմ հարուցված գործերը, որոնց թվում են՝ Աֆյադդին Մամեդովը, Բախտյար Հաջիևը, Ռաիլ Աբբասովը, Իլհամիզ Գուլիևը, քաղաքական վերլուծաբան Ազեր Գասիմլին, իրավապաշտպան Ռուֆաթ Սաֆարովը, Անար Մամեդլին, ինչպես նաև երիտասարդ հետազոտողներ Իգբալ Աբիլովը և Բահրուզ Սամեդովը։ Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներից հիշատակվում են Գուբադ Իբադօղլուն, Թոֆիկ Յագուբլուն և Ակիֆ Գուրբանովը։ Արձանագրվել են նաև անկախ լրատվամիջոցների լրագրողների հետապնդման դեպքեր՝ Abzas Media, Toplum TV, Meydan TV և Kanal-13։
Ակտիվիստների և լրագրողների համար կիրառված ելքի արգելքները ևս փաստաթղթավորված են։
ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների վերականգնման համար դիմումի հեղինակները կարևորում են ձերբակալված բոլոր ակտիվիստների անհապաղ ազատ արձակումը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների ամբողջական կատարումը։
Փաստաթղթում շեշտվում է նաև, որ Ադրբեջանը պետք է վերսկսի համագործակցությունը ԵԽԽՎ զեկուցողների հետ և ապահովի միջազգային դիտորդների մուտքը կալանավայրեր։ Բացի այդ, անհրաժեշտ է չեղարկել իրավապաշտպան ՀԿ-ների գործունեությունը սահմանափակող օրենքները՝ ստեղծելով պայմաններ քաղաքացիական հասարակության անկախ աշխատանքի համար։
Կոչը ստորագրել են՝ Ադրբեջանում ճնշումների դադարեցման արշավը, Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն, Freedom Now, Մարդու իրավունքների տների հիմնադրամը, Human Rights Watch-ը, Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնությունը (FIDH), Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերությունը, Նիդեռլանդների և Նորվեգիայի Հելսինկյան կոմիտեները և Խոշտանգումների դեմ համաշխարհային կազմակերպությունը (OMCT)։
ԵԽԽՎ–ն 2024–ի հունվարի 24–ին մեկ տարի ժամկետով չէր հաստատել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները ԵԽ առջև «իր հիմնական պարտավորությունները չկատարելու», ինչպես նաև արտահերթ նախագահական ընտրություններին դիտորդների չհրավիրելու համար։ Օգոստոսին Ադրբեջանում արգելել են որոշմանը կողմ քվեարկած պատգամավորների մուտքը երկիր։ Որոշմանը կողմ էր քվեարկել 76 պատգամավոր, դեմ՝ 10–ը, «ձեռնպահ»՝ 4–ը։

Десять международных правозащитных организаций обратились к Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) с призывом не восстанавливать полномочия делегации Азербайджана.
Они также требуют разработать четкие критерии, которые определят возможность восстановления полномочий в будущем, сообщает Turan.az.
«Мы, нижеподписавшиеся, вновь призываем ПАСЕ подтвердить приостановку полномочий Азербайджана на январской сессии 2025 года и разработать четкие и измеримые критерии для их восстановления», — говорится в заявлении.
Авторы заявления отмечают, что Баку регулярно уклоняется от сотрудничества с международными организациями и не решает проблему массовых нарушений прав человека. В частности, сообщается, что за последний год власти Азербайджана прекратили сотрудничество с Комитетом по предотвращению пыток.
Также отмечается, что с ноября 2023 года и после саммита COP29 в 2024 году давление на гражданских активистов, журналистов и оппозиционных деятелей в Азербайджане усилилось. Правозащитники уверены, что аресты проводятся по политическим мотивам.
В заявлении перечисляются дела против активистов и оппозиционеров, среди которых Афйаддин Мамедов, Бахтияр Гаджиев, Раиль Аббасов, Ильхамиз Гулиев, политический аналитик Азер Гасымлы, правозащитник Руфат Сафаров, Анар Мамедли, а также молодые исследователи Игбал Абилов и Бахруз Самедов. Среди оппозиционеров упоминаются Губад Ибадоглу, Тофик Ягублу и Акиф Гурбанов. Задокументированы также случаи преследования журналистов независимых СМИ, таких как Abzas Media, Toplum TV, Meydan TV и Kanal-13.
Запреты на выезд, наложенные на активистов и журналистов, также задокументированы.
Авторы обращения подчеркивают, что восстановление полномочий делегации Азербайджана в ПАСЕ должно зависеть от немедленного освобождения всех задержанных активистов и полного выполнения решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ).
В документе также отмечается, что Азербайджан должен возобновить сотрудничество с докладчиками ПАСЕ, обеспечить международным наблюдателям доступ в места заключения и отменить законы, ограничивающие деятельность правозащитных НПО, создавая условия для независимой работы гражданского общества.
Призыв подписали: Кампания за прекращение репрессий в Азербайджане, Комитет защиты журналистов, Freedom Now, Фонд «Дом прав человека», Human Rights Watch, Международная федерация прав человека (FIDH), Международное партнерство по правам человека, Хельсинкские комитеты Нидерландов и Норвегии, а также Всемирная организация против пыток (ОМСТ).
В январе 2024 года ПАСЕ на год отказалась подтверждать полномочия делегации Азербайджана, ссылаясь на «невыполнение ключевых обязательств» и отказ пригласить наблюдателей на внеочередные президентские выборы. В августе Азербайджан запретил въезд депутатам, которые голосовали за это решение. Решение поддержали 76 депутатов, против высказались 10, воздержались — 4.