22 Հունվար 2025 - 13:47 AMT
ԱԺ-ում քննարկվել է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև մաքսային մարմինների համագործակցության համաձայնագրի վավերացման հարցը
Ազգային ժողովում քննարկվել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև մաքսային մարմինների փոխադարձ օգնության համաձայնագիրը, որի նպատակն է զարգացնել երկու երկրների մաքսային ծառայությունների միջև գործակցությունը՝ տվյալների փոխանակման և փոխադարձ վարչական աջակցության միջոցով։
Համաձայնագիրը տորագրվել է 2024 թվականի հունիսի 11-ին։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը նշել է, որ համաձայնագրով նախատեսվել են դրույթներ, որոնցով կկարգավորվի տվյալների փոխանակումը համապատասխան երկու մարմինների միջև:
«Սա կարևոր քայլ է թափանցիկության և փոխգործակցության շարունակական զարգացման համատեքստում»,- ասել է նա:
Համաձայնագրով նախատեսվում է պարզեցնել և հստակեցնել փոխգործակցության մեխանիզմները։
Քննարկման ժամանակ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հարցրել է, թե արդյոք համաձայնագիրը չի հակասում ԵԱՏՄ մաքսային օրենսդրությանը։ Գևորգյանը վստահեցրել է, որ չի հակասում ԵԱՏՄ գործող օրենսդրությանը և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններին։

В Национальном собрании Армении обсуждался вопрос ратификации соглашения о таможенном сотрудничестве между Арменией и Соединёнными Штатами, подписанного 11 июня 2024 года. Цель соглашения — укрепление взаимодействия между таможенными службами двух стран посредством обмена данными и взаимной административной поддержки.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов Рафаэль Геворкян отметил, что соглашением предусмотрены положения, регулирующие обмен данными между соответствующими органами.
«Это важный шаг в направлении прозрачности и дальнейшего развития сотрудничества», — заявил он.
Соглашение направлено на упрощение и уточнение механизмов взаимодействия.
Во время обсуждения депутат Сергей Багратян задал вопрос, не противоречит ли соглашение таможенному законодательству ЕАЭС. Геворкян заверил, что оно полностью соответствует законам ЕАЭС и международным обязательствам Армении.
Постоянная комиссия парламента по экономическим вопросам дала положительное заключение по соглашению.