Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման մեղադրյալը դատապարտվել է մահապատժի։ Իրանի Գերագույն դատարանը վերջնական հաստատել է դատավճիռը։ Այդ մասին հայտնել է Իրանի դատական համակարգի ներկայացուցիչ Ասղար Ջահանգիրը։
«Իրանի Գերագույն դատարանը հաստատել է դեսպանատան վրա հարձակում կատարած անձի մահապատիժը։ Գործն ուղարկվել է Թեհրան՝ դատավճռի կատարման համար», – նշել է նա, հայտնում է APA-ն։
Յասին Հուսեյնզադեի հարձակումը դարձել էր Ադրբեջանի դեսպանատան գործունեության դադարեցման պատճառ Թեհրանում։ 2023 թվականի հունվարի 29-ին դեսպանատան աշխատակիցները և նրանց ընտանիքները՝ 53 մարդ, տարհանվել էին Բաքու։ Ավելի ուշ դեսպանատունը վերաբացվել է։
2023 թվականի հունվարի 27-ին Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակում էր տեղի ունեցել։ Հարձակվողը, զինված «Կալաշնիկով» ինքնաձիգով, ներխուժել էր դեսպանատան տարածք՝ սպանելով անվտանգության ծառայության ղեկավար Օրհան Ասքերովին։ Ապահովության ծառայության երկու աշխատակիցներ վիրավորվել էին՝ փորձելով կանխել հարձակումը։

Обвиняемый в нападении на посольство Азербайджана в Иране приговорен к смертной казни. Решение было окончательно утверждено Верховным судом Ирана, сообщил представитель судебной системы страны Асгар Джахангир.
«Верховный суд Ирана подтвердил смертный приговор лицу, совершившему нападение на посольство. Дело направлено в Тегеран для исполнения приговора», — заявил Джахангир, сообщает AПA.
Нападение, совершенное Ясином Гусейнзаде, привело к приостановке работы посольства Азербайджана в Тегеране. 29 января 2023 года 53 сотрудника посольства и члены их семей были эвакуированы в Баку. Позже посольство возобновило свою работу.
27 января 2023 года в Иране произошло вооруженное нападение на посольство Азербайджана. Нападавший с автоматом Калашникова ворвался на территорию посольства, убив начальника службы безопасности Орхана Аскерова. Два сотрудника службы безопасности были ранены при попытке предотвратить нападение.