ՌԴ–ում աշխատում են քաղցկեղի որոշ տեսակների դեմ պատվաստանյութերի ստեղծման վրա։ Ռուս գիտնականները նպատակ ունեն մշակել քաղցկեղի հիվանդությունների մոդելներ՝ մՌՆԹ պատվաստանյութերի ստեղծման համար։ Հիմնական նպատակակետերից են երիկամի, կրծքագեղձի և ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղները։
Գամալեայի անվան կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Գինցբուրգն ասել է, որ առաջին կլինիկական փորձարկումները հնարավոր է սկսվեն 2025-ի վերջում կամ 2026-ի սկզբին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եթե ֆինանսավորումը լինի այն ծավալի, ինչ ակնկալում ենք, ապա մենք շատ ինտենսիվորեն կսկսենք աշխատել, մելանոմայի հետ զուգահեռ, որտեղ ամեն ինչ մշակված է , մշակել այլ քաղցկեղային հիվանդությունների մոդելներ, որպեսզի մելանոմայից հետո հնարավոր լինի պատվաստանյութեր ստեղծել նաև մանրբջջային թոքային քաղցկեղի դեմ, որն ամենատարածվածն է և ունի բարձր մահացություն ու բարդ ընթացք։ Հաջորդիվ, ամենայն հավանականությամբ, երիկամի, հնարավոր է՝ կրծքագեղձի և ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղն են մեր ծրագրերում», — նշել է նա։
Գինցբուրգը հավելել է, որ մելանոմայի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումները նախատեսված են 2025-ի սեպտեմբերին։
Գիտնականը նշել է, որ ֆինանսավորման ծավալներից կախված՝ կանցկացվեն նաև կենդանիների վրա փորձարկումների երկու կամ երեք գծեր։
«Որպեսզի այս տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին արդեն հույս ունենանք, որ մեր գործընկերները ուռուցքաբանական կենտրոններից կկարողանան սկսել պատվաստանյութերի փորձարկումները այս հիվանդություններով տառապող հիվանդների վրա», — պարզաբանել է նա։
Ավելի վաղ Գինցբուրգը հայտնել էր, որ մինչկլինիկական փորձարկումները ցույց են տվել, որ պատվաստանյութը ճնշում է ուռուցքի զարգացումը։ Կլինիկական հետազոտությունների շրջանակում առաջինները, ովքեր կստանան նոր պատվաստանյութը, կարող են լինել մելանոմայով և մանրբջջային թոքային քաղցկեղով հիվանդները։
Պատվաստանյութը մշակվում է Պ․ Ա․ Գերցենի անվան Մոսկվայի ուռուցքաբանական ինստիտուտի և Ն․ Ն․ Բլոխինի անվան ուռուցքաբանական կենտրոնի հետ համատեղ։ Ինչպես նշել է Ռուսաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր ուռուցքաբանը՝ Անդրեյ Կապրինը, մինչկլինիկական փորձարկումներն արդեն ավարտվել են։
Գինցբուրգի խոսքով՝ պատվաստանյութերի անհատականացման համար կօգտագործվի արհեստական բանականություն։ Դրա համար կստեղծվի տեղական տվյալների բազա, որը կներառի 40–50 հազար ուռուցքների գենետիկական հաջորդականություններ։

Российские исследователи намерены приступить к созданию моделей онкологических заболеваний для разработки персонализированных мРНК-вакцин. Среди планируемых целей — борьба с раком почек, груди и поджелудочной железы. Как сообщил ТАСС директор Национального исследовательского центра эпидемиологии и микробиологии им. Н. Ф. Гамалеи Александр Гинцбург, клинические испытания этих вакцин могут начаться в конце 2025 или начале 2026 года.
«Если они [объемы финансирования] будут такие, как мы договаривались, ожидали, то мы начнем очень интенсивно параллельно с меланомой, где все отработано , делать другие модели онкологических заболеваний для того, чтобы вслед за меланомой тоже была возможность создавать вакцины против мелкоклеточного рака легких, как известно, самого распространенного рака человека с наибольшей летальностью, тяжелыми исходами. Далее, по всей видимости, определенные [разновидности] рака почек, возможно, рак груди и рак поджелудочной железы — вот наши планы», — отметил он, добавив, что исследования вакцин на пациентах с меланомой планируется начать в сентябре 2025 года.
По словам Гинцбурга, дополнительные линии испытаний моделей онкологических заболеваний на животных будут запущены в зависимости от финансирования. «Чтобы в конце этого года или в начале следующего уже рассчитывать на то, что наши коллеги из онкоцентров смогут начать испытания онковакцин и на больных с этими онкологическими заболеваниями», — уточнил он.
Ранее директор центра рассказал, что доклинические исследования вакцины показали ее эффективность в подавлении развития опухоли. Первыми участниками клинических испытаний станут пациенты с меланомой и мелкоклеточным раком легких.
Вакцина разработана в сотрудничестве с Московским научно-исследовательским онкологическим институтом им. П. А. Герцена и НМИЦ онкологии им. Н. Н. Блохина. Главный внештатный онколог Минздрава России, генеральный директор НМИЦ радиологии Андрей Каприн ранее сообщил, что доклинические испытания уже завершены.
Для разработки персонализированных вакцин будет задействован искусственный интеллект. Как пояснил Гинцбург, нейросети необходимы для проведения вычислений, а в качестве основы будет создана отечественная база генетических данных, содержащая около 40-50 тысяч опухолей. По расчетам, нейросетевые вычисления займут от получаса до одного часа.