21 Մայիս 2009 - 16:42 AMT
Այդ մասին այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ռուսական «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ի` ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման հարցերով փոխնախագահ Դմիտրի Պլեսկոնոսը: Հայաստանում թվայնացված ֆիքսված կապի մակարդակն այսօրվա դրությամբ կազմում է 67 տոկոս: Ինչպես կարծում է Պլեսկոնոսը, Հայաստանի համար դա շատ բարձր թիվ է, համեմատած Ռուսաստանի հետ, որտեղ այդ մակարդակը չի անցնում 47 տոկոսը: Նա նաեւ հայտնեց, որ թվայնացման ամենաբարձր ցուցանիշը պատկանում է Ուզբեկստանին եւ կազմում է 69 տոկոս, ինչը Հայաստանի ցուցանիշը գերազանցում է ընդամենը 2 տոկոսով: «Միաժամանակ նրանք չեն նախատեսում կրճատել միջոցառումների ներդրումները, որոնք ֆինանսական հետադարձ պատասխան են ունենալու»,- նշել է Պլեսկոնոսը:
Վերջին երկու տարում «ԱրմենՏել»-ը Հայաստանում համանման կայանների թվայնացման համար ներդրել է 200 մլն դոլար: 2009-ի ապրիլին ընկերությունը հայտարարել է Երեւանում եւս երեք կայանների թվայնացման մասին, եւ դրանով մայրաքաղաքում թվայնացման մակարդակը հասցրել է 90 տոկոսի: «ԱրմենՏելը» նախատեսում է Հայաստանում թվայնացնել բոլոր համանման կայանները 2010-ի վերջում:

Об этом сегодня сообщил исполнительный вице-президент по развитию бизнеса в странах СНГ ОАО «Вымпелком» Дмитрий Плесконос. Уровень оцифровки фиксированной сети в Армении на сегодняшний день составляет 67%. Как считает Плесконос, для Армении это очень высокая цифра, если сравнивать с Россией, где этот уровень не превышает 47%. Он также сообщил, что самый высокий показатель оцифрованности принадлежит Узбекистану и составляет 69%, что превышает показатель Армении всего на 2%. При этом они не планируют сокращать инвестиции в мероприятия, которые будут иметь финансовую отдачу, – отметил Плесконос.
За последние два года «АрменТел» инвестировал в оцифровку аналоговых станций в Армении $200 млн. В апреле 2009 года компания объявила об оцифровке еще трех станций в Ереване, и этим довела уровень оцифровки в столице до 90%. «АрменТел» планирует оцифровать все аналоговые АТС в Армении к концу 2010 года.