23 Հունվար 2025 - 08:37 AMT
ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ իր նախորդ Ջո Բայդենի քաղաքականության հետևանքով երկրում հայտնվել է 21 միլիոն միգրանտ։
«Մեծ սխալ էր թույլ տալ մարդկանց գալ։ Եվ ես վստահում եմ թվերին՝ 21 միլիոն մարդ, որոնց թվում մեծ տոկոս են կազմում աշխարհի տարբեր անկյուններից եկած հանցագործները», — նշել է Թրամփը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա՝ հազարավոր ահաբեկիչներ և տասնյակ հազարավոր մարդասպաններ ազատ շրջում են ԱՄՆ տարածքում։ Նախագահի խոսքով՝ նրանցից շատերը ազատ են արձակվել իրենց երկրներում, որից հետո գաղտնի ճանապարհներով հայտնվել են Միացյալ Նահանգներում։
Թրամփը այս ամենի համար մեղադրել է Բայդենին՝ հայտարարելով, որ նա «թույլ է տվել, որ դա տեղի ունենա»։
Հունվարի 22–ին Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որով դադարեցվելու է Մեքսիակյի սահմանով ԱՄՆ ներգաղթող անօրինական միգրանտների մուտքը։ Նա նաև հանձնարարել է կազմակերպել նրանց արտաքսումը, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
Նախագահը հանձնարարել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությանը, արդարադատության և պետական դեպարտամենտներին անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել հարավային սահմանով երկիր մտնող միգրանտների արտաքսման համար։ Համաձայն հրամանագրի, գերատեսչությունները պարտավոր են անմիջապես արտաքսել և հայրենադարձել այդ անձանց։
Բացի այդ, նոր փաստաթուղթը սահմանափակում է Մեքսիկայից մուտք գործած միգրանտների՝ ապաստանի համար դիմելու հիմքով երկրում մնալու իրավունքը։
Պենտագոնը սկսել է ուղղաթիռներ և ցամաքային անձնակազմ տեղափոխել հարավային սահման։ The Washington Post-ի տեղեկություններով՝ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է Մեքսիկայի սահման ուղարկել ևս 10 հազար զինվոր։
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Թրամփը խոստացել էր սկսել «Ամերիկայի պատմության ամենամեծ արտաքսման ծրագիրը»՝ գնահատելով, որ կհեռացվի 15-20 միլիոն մարդ։
ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության տվյալներով՝ 2022 թվականին անօրինական միգրանտների գրեթե կեսը (4.8 միլիոնը 11 միլիոնից) եկել է Մեքսիկայից։ Առաջատարների թվում էին նաև Գվատեմալան, Սալվադորը և Հոնդուրասը։
Նյու Յորքի միգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի տվյալներով՝ 2022 թվականին անօրինական միգրանտների ամենամեծ քանակը բնակվում էր Կալիֆորնիայում (2.2 միլիոն մարդ)։ Հաջորդում են Տեխասը (1.8 միլիոն), Ֆլորիդան (936 հազար), Նյու Յորքը (672 հազար), Նյու Ջերսին (495 հազար) և Իլինոյսը (429 հազար)։

23 Январь 2025 - 08:45 AMT
Новый президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу Fox News обвинил своего предшественника Джо Байдена в том, что из-за его политики в стране оказалось 21 миллион мигрантов.
«Большой ошибкой было позволить людям приезжать. И я верю цифрам — 21 миллион человек, среди которых значительный процент составляют преступники из разных уголков мира», — заявил Трамп, пишет РИА Новости.
По его словам, тысячи террористов и десятки тысяч убийц свободно перемещаются по территории США. Президент утверждает, что многие из них были освобождены в своих странах, после чего тайными путями попали в США.
Трамп обвинил Байдена в этой ситуации, заявив: «Он позволил этому случиться».
22 января Трамп подписал указ, который запрещает въезд нелегальных мигрантов через мексиканскую границу. Он также распорядился организовать их депортацию, сообщает РБК.
Президент поручил Министерству внутренней безопасности, Министерству юстиции и Государственному департаменту принять необходимые меры по высылке мигрантов, пересекающих южную границу. Согласно указу, ведомства обязаны немедленно депортировать и репатриировать таких лиц.
Кроме того, новый документ ограничивает право мигрантов, прибывших из Мексики, оставаться в стране на основании подачи заявлений о предоставлении убежища.
Пентагон начал переброску вертолетов и наземного персонала к южной границе. По данным The Washington Post, администрация Трампа намерена направить ещё 10 тысяч военнослужащих к границе с Мексикой.
В ходе предвыборной кампании Трамп обещал запустить «самую масштабную программу депортации в истории США», предполагая высылку 15–20 миллионов человек.
По данным Министерства внутренней безопасности США, в 2022 году почти половина нелегальных мигрантов (4,8 миллиона из 11 миллионов) прибыли из Мексики. Среди лидеров также были Гватемала, Сальвадор и Гондурас.
Согласно данным Центра миграционных исследований в Нью-Йорке, в 2022 году наибольшее количество нелегальных мигрантов проживало в Калифорнии (2,2 миллиона человек). Следом идут Техас (1,8 миллиона), Флорида (936 тысяч), Нью-Йорк (672 тысячи), Нью-Джерси (495 тысяч) и Иллинойс (429 тысяч).