23 Հունվար 2025 - 08:51 AMT
Իրանն ու Ադրբեջանը համագործակցության մասին համաձայնագիր են ստորագրել, որը միտված է երկկողմ կապերի զարգացմանը։ Փաստաթուղթը Թեհրանում ստորագրել են Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանա Սադեղին և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, գրում է Trend-ը։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է Իրանի և Ադրբեջանի համատեղ տնտեսական հանձնաժողովի 16-րդ նիստի շրջանակում, որը տեղի է ունեցել Թեհրանում հունվարի 21-22-ը։
«Ռեշտ–Աստարա երկաթուղին ռազմավարական դեր ունի Իրանի, Ադրբեջանի և ՌԴ միջև բեռնափոխադրումների միջանցքի զարգացման գործում։ Այն նոր հնարավորություններ կբացի տրանսպորտային հոսքերի օպտիմալացման և համագործակցության ամրապնդման համար»,–ասել է Սադիկը։
Համաձայնագիրը նոր հեռանկարներ է բացում համագործակցության համար՝ ներառելով տրանսպորտ, մաքսային ծառայություններ, էներգետիկա (նավթ, գազ, էլեկտրաէներգիա), ջրային ռեսուրսների կառավարում, արտոնյալ առևտուր և ներդրումներ։ Դրա նպատակն է խթանել երկու երկրների միջև կապերի համապարփակ զարգացումը։

Иран и Азербайджан подписали соглашение о сотрудничестве, направленное на укрепление двусторонних отношений. Документ был подписан в Тегеране министром дорог и градостроительства Ирана Фарзане Садехи и заместителем премьер-министра Азербайджана Шахином Мустафаевым, сообщает Trend.
Соглашение было заключено в рамках 16-го заседания Совместной экономической комиссии Ирана и Азербайджана, которое прошло в Тегеране 21–22 января.
«Железная дорога Решт-Астара играет стратегическую роль в развитии грузового коридора между Ираном, Азербайджаном и Россией. Она откроет новые возможности для оптимизации транспортных потоков и укрепления сотрудничества», — заявил Садехи.
Как сообщается, соглашение открывает новые перспективы для сотрудничества в таких областях, как транспорт, таможенные услуги, энергетика (нефть, газ, электроэнергия), управление водными ресурсами, преференциальная торговля и инвестиции. Его цель — содействовать всестороннему развитию связей между двумя странами.