23 Հունվար 2025 - 11:44 AMT
Տնտեսվարողները բողոքի ակցիա են կազմակերպել կառավարության շենքի դիմաց։ Նրանք բողոքում են հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած շրջանառության հարկի փոփոխություններից՝ նշելով, որ նոր կարգավորումները մի քանի անգամ ավելացրել են իրենց հարկային բեռը, ինչի հետևանքով իրենց բիզնեսները կանգնել են փակման եզրին։
«Փոխանակ օլիգարխներին բռնեն, մեր հետևից են ընկել։ Մենք հազիվ հացի փող ենք վաստակում, հիմա դա էլ չենք անի։ Չեն թողնում աշխատենք»,- ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մեկ այլ տնտեսվարող նշել է, որ կառավարությունն իր քայլերով նպաստում է փոքր ու միջին բիզնեսի վերացմանը՝ միևնույն ժամանակ խթանելով խոշոր բիզնեսի շահերը։
«Օր-օրի մարդիկ սնանկանում են, փոքր ու միջին բիզնեսը վերանում է։ Ամեն օր իրավիճակը վատանում է։ Փոքր ու միջին բիզնեսի հաշվին իրենց պարգևավճարների հարցերն են լուծում։ Բայց առևտուր հիմա ընդհանրապես չկա։ Վարձավճարները բարձրացել են։
Մի քանի տարի առաջ շրջանառության հարկը 1.5 տոկոս էր, հետո դարձավ 3 տոկոս, հետո՝ 5 տոկոս։ Մենք ձայն չենք հանել, մի կերպ հարմարվել ենք։ Հիմա դարձրել են 10 տոկոս։ Դրան էլ գումարած՝ ասում են գույքագրում արեք։ Դրա համար հաշվապահ պիտի պահենք։ Մարդը տրանսպորտի փող չունի, հաշվապահ ոնց ենք պահելու»,- ասել է նա։
Տնտեսվարողները պնդում են, որ հարկային փոփոխությունները վնասում են իրենց և խանգարում բիզնեսների բնականոն գործունեությանը՝ կոչ անելով կառավարությանը վերանայել քաղաքականությունը։

23 Январь 2025 - 13:19 AMT
Предприниматели провели акцию протеста перед зданием правительства, выступая против изменений налога с оборота, вступивших в силу 1 января. Они заявляют, что новые правила значительно увеличили их налоговую нагрузку, ставя их бизнес на грань закрытия.
«Вместо того чтобы заняться олигархами, они взялись за нас. Мы едва зарабатываем на хлеб, а теперь и этого не сможем. Не дают работать», – рассказал один из участников акции, сообщает Pastinfo.
Другой предприниматель отметил, что действия правительства способствуют уничтожению малого и среднего бизнеса (МСП), одновременно поддерживая интересы крупных компаний.
«С каждым днем люди разоряются, малый и средний бизнес исчезает. Ситуация ухудшается с каждым днем. За счет МСП они решают вопросы своих премий. Но торговли вообще нет. Аренда выросла.
Несколько лет назад налог с оборота составлял 1,5%. Затем он стал 3%, потом 5%. Мы молчали, как-то приспособились. Сейчас он стал 10%. К тому же требуют проводить инвентаризацию, для чего нужно нанимать бухгалтера. У людей нет денег даже на транспорт, откуда взять на бухгалтера?» – добавил предприниматель.
Протестующие утверждают, что изменения в налоговой политике вредят их бизнесу и мешают нормальной работе, призывая правительство пересмотреть свои решения.