23 Հունվար 2025 - 11:54 AMT
Կառավարությունը 45․3 մլն դոլար վարկ կվերցնի Ասիական զարգացման բանկից առողջապահության որակի բարելավման ծրագրի շրջանակում։ Գործադիրը հաստատել է վարկային համաձայնագիր ստորագրելու որոշումը։
Վարկային միջոցները կուղղվեն առողջապահական հաստատությունների կառուցմանը, ծառայությունների որակի գնահատման գործընթացների թվայնացմանը, բուժհաստատությունների լիցենզավորման բարեփոխումներին, մարդկային ռեսուրսների զարգացմանը և էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ընդլայնմանը։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ առողջապահության ոլորտում բուժսպասարկման որակի բարելավումը պահանջում է համալիր բարեփոխումներ՝ ներառելով սարքավորումների, ենթակառուցվածքների և մարդկային ռեսուրսների արդիականացում։

Правительство возьмет кредит в размере $45,3 млн у Азиатского банка развития в рамках программы повышения качества здравоохранения. Кабинет министров утвердил решение о подписании кредитного соглашения.
Средства будут направлены на строительство медицинских учреждений, цифровизацию процессов оценки качества услуг, реформирование системы лицензирования медицинских организаций, развитие человеческих ресурсов и расширение электронной системы здравоохранения.
В обосновании программы отмечается, что повышение качества медицинского обслуживания требует комплексных реформ, включая модернизацию оборудования, инфраструктуры и человеческих ресурсов.