Հայաստանը ատոմակայանի կառուցման նպատակով բանակցություններ է վարում ոչ միայն Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի, այլ նաև Կորեայի և Չինաստանի հետ: Այդ մասին հայտնել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նախարարությունից նշել են, որ նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման համար ներկայումս ուսումնասիրվում են ատոմային էներգետիկայի բնագավառում գոյություն ունեցող տարբեր տեխնոլոգիաները և ռեակտորային տեղակայանքները։ Միևնույն ժամանակ, թե՛ էներգաբլոկի տեսակը, թե՛ հզորությունը կսահմանվեն այն առաջարկների և հաշվարկների հիման վրա, որոնք կներկայացվեն տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների արդյունքում։
2024 թ. ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարել էր, որ նոր ատոմակայանի կառուցման համար Հայաստանի կառավարությունը տարբեր երկրների հետ է բանակցում: Թե հատկապես որ երկրների հետ, նախարարն այդ ժամանակ չէր հստակեցրել։
2023 թ. օգոստոսին կառավարության նիստի ընթացքում որոշվել է նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ծրագրի կառավարման նպատակով ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը կզբաղվի հայտերի ուսումնասիրությամբ, էներգաբլոկի վերջնական մոդելի ընտրությամբ և շինարարության վերահսկմամբ։ Այս ընկերությունն ուղիղ մասնակցություն կունենա նախագծի բոլոր փուլերում՝ մինչև ատոմակայանի շահագործման հանձնվելը։
Նախարարությունից նաև հայտնել են, որ ամերիկյան մի ընկերություն Հայաստանում իրականացնում է փոքր մոդուլային ատոմակայանի կառուցման նպատակահարմարության վերաբերյալ տեխնիկատնտեսական հետազոտություն:
Մոդուլային ատոմակայանների գաղափարը նախապես բարձրաձայնվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից՝ մեկ տարի առաջ կառավարության նիստերից մեկի ընթացքում։

Армения ведет переговоры с Кореей и Китаем, помимо России и США, о строительстве атомной электростанции, сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур, передает Factor.am .
В министерстве отметили, что в настоящее время изучаются различные существующие технологии и реакторные установки в области атомной энергетики для строительства новых ядерных энергоблоков. Тип и мощность энергоблока будут определены на основе предложений и расчетов, представленных по результатам технико-экономического обоснования.
На итоговой пресс-конференции 2024 года министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян заявил, что правительство Армении ведет переговоры с разными странами по поводу строительства новой атомной электростанции. Однако в то время конкретные страны названы не были.
В августе 2023 года на заседании правительства было принято решение создать закрытое акционерное общество для управления проектом строительства нового ядерного энергоблока. Эта компания будет заниматься изучением заявок, выбором окончательной модели энергоблока и контролем строительства. Она примет участие на всех этапах проекта вплоть до ввода станции в эксплуатацию.
В министерстве также сообщили, что американская компания проводит технико-экономическое исследование о целесообразности строительства малой модульной атомной электростанции в Армении.
Идея модульных атомных электростанций была изначально озвучена премьер-министром Николом Пашиняном год назад на одном из заседаний правительства.