Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպան Ալի Ալիզադեն կանչվել է Իրանի ԱԳՆ՝ նրան բողոքի նոտա է ներկայացվել, որը վերաբերում է իրանցի ուսանողների նկատմամբ Ադրբեջանի «որոշ շրջանակների» իրականացրած «անբարո գործողություններին»։ Այդ մասին հայտնել է IRNA պետական լրատվական գործակալությունը։
Ըստ լրատվամիջոցի, հանդիպման ընթացքում Իրանի արտգործնախարարության Եվրասիական հարցերով բաժնի ղեկավար Մուջթաբ Դեմիրչիլուն բնութագրել է այս արարքները որպես «վնասակար»՝ ընդգծելով անհրաժեշտությունը պատասխանատվության ենթարկել «նման բացասական գործողությունների կազմակերպիչներին և կատարողներին», հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա նաև շեշտել է կրոնական գործիչների հանդեպ «ցանկացած վիրավորանքի դեմ վճռական պայքարի» կարևորությունը։
Նշվել է, որ «Ադրբեջանի դեսպանը ափսոսանք է հայտնել որոշ բացասական հայտարարությունների և գործողությունների վերաբերյալ՝ խոստանալով իրավիճակը ներկայացնել իր երկրի իշխանություններին»։
Ըստ ադրբեջանական «Թուրան» գործակալության, վերջին օրերին Ադրբեջանի բժշկական համալսարանից արտաքսել են 10 իրանցի ուսանողի՝ «անբարո վարքի» մեղադրանքով։ Այլ մանրամասներ հայտնի չեն։

24 Январь 2025 - 13:57 AMT
Министерство иностранных дел Ирана вызвало посла Азербайджана Али Ализада для вручения ноты протеста в связи с «аморальными действиями», якобы совершенными некоторыми азербайджанскими кругами против иранских студентов. Об этом сообщило государственное информационное агентство IRNA.
Во время встречи глава управления по вопросам Евразии иранского МИД Моджтаба Демирчилу охарактеризовал эти действия как «вредоносные» и подчеркнул необходимость привлечь организаторов и исполнителей подобных негативных действий к ответственности, передает «Азатутюн».
Он также отметил важность решительной борьбы с «любым оскорблением религиозных деятелей».
Сообщается, что посол Азербайджана выразил сожаление по поводу некоторых негативных заявлений и действий, пообещав довести ситуацию до сведения властей своей страны.
По данным азербайджанского агентства «Туран», за последние дни из Азербайджанского медицинского университета были исключены 10 иранских студентов по обвинению в «аморальном поведении». Другие подробности пока неизвестны.