Եվրամիության 27 երկրի մշտական ներկայացուցիչները որոշել են ժամանակավորապես դադարեցնել Վրաստանի դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար առանց վիզայի ռեժիմը։ ԵՄ Խորհրդի պատվիրակություններից մեկի աղբյուրը հաստատել է այդ տեղեկատվությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այո, մշտական ներկայացուցիչներն այսօր առավոտյան համաձայնության եկան դադարեցնել դիվանագիտական անձնագրերի համար նախատեսված առանց վիզայի ռեժիմը Վրաստանի համար»,- նշել է աղբյուրը։
Դիվանագետի խոսքով՝ այս որոշումը պետք է պաշտոնապես հաստատվի ԵՄ Խորհրդի կողմից, ինչը կարող է տեղի ունենալ 27 երկրի արտաքին գործերի նախարարների առաջիկա հանդիպման ժամանակ, որը նախատեսված է հունվարի 27-ին։
Դեկտեմբերի 20-ին Եվրամիությունը պաշտոնապես առաջարկել էր դադարեցնել առանց վիզայի ռեժիմը վրացի պաշտոնյաների և դիվանագետների համար՝ վկայակոչելով երկրում աճող դիվանագիտական խնդիրները։
2024-ի հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները խորացրել են ներքաղաքական լարվածությունը։ Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պաշտոնական տվյալների՝ իշխող «Վրացական երազանք – Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը ստացել է ձայների 53.93%-ը՝ 150 մանդատներից ստանալով 89-ը։ Սակայն չորս ընդդիմադիր կուսակցություններ, որոնք հաղթահարել էին 5%-անոց շեմը, չեն ընդունել ընտրությունների արդյունքները՝ պնդելով, որ դրանք կեղծվել են։ Նոյեմբերի 4-ից ընդդիմության առաջնորդները բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում։

24 Январь 2025 - 13:52 AMT
Постоянные представители 27 стран Европейского союза приняли решение о временном прекращении действия безвизового режима для владельцев дипломатических паспортов из Грузии, сообщает ТАСС со ссылкой на источник из одной из делегаций Совета ЕС.
«Да, постоянные представители сегодня утром согласовали решение о приостановке безвизового режима для дипломатических паспортов Грузии», — сказал источник.
Как пояснил дипломат, формальное одобрение данного решения предстоит Совету ЕС, который может утвердить его на предстоящем заседании министров иностранных дел стран сообщества, намеченном на 27 января.
20 декабря Европейская комиссия официально предложила приостановить действие безвизового режима для грузинских официальных лиц, ссылаясь на усилившийся дипломатический откат в стране.
Между тем, парламентские выборы в Грузии, прошедшие 26 октября, усилили внутреннюю политическую напряженность. По официальным данным Центральной избирательной комиссии, правящая партия «Грузинская мечта — Демократическая Грузия» набрала 53,93% голосов, получив 89 из 150 мест в парламенте. Однако четыре оппозиционные партии, преодолевшие 5%-ный барьер, отказались признать результаты голосования, заявив о фальсификациях. С 4 ноября оппозиционные лидеры организуют массовые протесты.