ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունից մի քանի օր անց ԱՄՆ իշխանությունները ձեռնարկել են լայնածավալ գործողություններ անօրինական միգրանտների արտաքսման ուղղությամբ։ Արդեն ձերբակալվել է 538 անձ, ովքեր ապօրինաբար անցել են ԱՄՆ-ի սահմանը։
Նրանցից «հարյուրավորները» արդեն արտաքսվել են ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռներով։ Այդ մասին հայտնել է Թրամփի մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հունվարի 24-ի գիշերը X հարթակում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Ըստ Լևիթի՝ ընթացող գործողությունը «պատմության ամենախոշոր արտաքսումն» է։
Անօրինական միգրացիայի խնդրի լուծումը Թրամփի նախընտրական ծրագրի հիմնական խոստումներից մեկն էր։ Հունվարի 20-ին կայացած երդմնակալության արարողության ժամանակ նա խոստացել է իրականացնել «միլիոնավոր ու միլիոնավոր» անօրինական միգրանտների արտաքսումը՝ նախազգուշացնելով նաև ԱՄՆ-ի հարավային սահմանին զինված ուժեր ուղարկելու մասին՝ «աղետալի ներխուժումը» կանխելու նպատակով։
ԱՄՆ-ի սահմանապահ գործակալությունը հաստատել է 538 անձանց ձերբակալությունը՝ նշելով, որ նրանցից 373-ի նկատմամբ ձերբակալման հրամաններ են տրվել։ Նյուարկ քաղաքի (Նյու Ջերսի նահանգ) քաղաքապետ Ռաս Բարաքան հունվարի 23-ին տեղեկացրել է, որ ներգաղթի վերահսկողության ծառայության աշխատակիցները խուզարկություններ և ձերբակալություններ են իրականացրել առանց թույլտվությունների, այդ թվում՝ ԱՄՆ քաղաքացիների շրջանում։ Ձերբակալվածների թվում եղել է նաև ԱՄՆ բանակի վետերան։ Բարաքան այս գործողությունները բնութագրել է որպես «վրդովեցուցիչ» և Սահմանադրության խախտում։
Թրամփի ստորագրած առաջին հրամանագրերից մեկով հարավային սահմանին արտակարգ դրություն է հայտարարվել, ինչը հեշտացրել է զանգվածային արտաքսումները։ Բացի այդ, նա չեղարկել է catch and release («բռնել և բաց թողնել») մեթոդը, որով միգրանտներին ազատ էին արձակում, մինչ նրանք կսպասեին դատական լսումներին։
Նրա հրամանագրերով դադարեցվել են փախստականների վերաբնակեցման ծրագրերը, ինչպես նաև չեղարկվել է իրավունքը, որով ԱՄՆ տարածքում ծնված միգրանտների երեխաները քաղաքացիություն էին ստանում։ Սակայն դատարանը հետագայում արգելափակեց այդ որոշումը։

25 Январь 2025 - 08:18 AMT
Американские власти начали широкомасштабные меры по депортации мигрантов, находящихся в стране нелегально, спустя несколько дней после вступления Дональда Трампа в должность президента, сообщает DW.
На данный момент задержано 538 человек, незаконно пересекших границу Соединенных Штатов. «Сотни» из них уже были отправлены на родину самолетами ВВС США, сообщила пресс-секретарь президента Кэролайн Ливитт в ночь на 24 января на платформе X.
По словам Ливитт, происходящее представляет собой «самую масштабную депортацию в истории». Решение проблемы нелегальной иммиграции стало одним из ключевых пунктов предвыборной кампании Трампа. В своей инаугурационной речи 20 января он пообещал провести депортацию «миллионов и миллионов» нелегальных мигрантов, а также заявил о возможной отправке военных на южную границу для предотвращения «катастрофического вторжения».
Среди первых указов нового президента было введение чрезвычайного положения на южной границе, что позволило ускорить процессы депортации. Кроме того, Трамп отменил практику catch and release («поймай и отпусти»), ранее позволявшую отпускать мигрантов на время ожидания судебных слушаний.
Его указы также приостановили программы по переселению беженцев и отменили право получения гражданства по рождению для детей нелегальных мигрантов. Однако суд позже заблокировал последний указ.
Пограничное агентство США подтвердило задержание 538 человек, из которых в отношении 373 человек были выданы ордера на арест.
Мэр Ньюарка (штат Нью-Джерси) Рас Барака 23 января сообщил, что сотрудники службы иммиграционного контроля ICE проводили обыски и задержания без ордеров, в том числе среди граждан США. Среди задержанных оказался ветеран американской армии. Барака назвал эти действия «возмутительными» и нарушающими конституцию США.