Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը շարունակում է վատթարանալ. 2024 թվականին ուժեղացվել են լրագրողների, իրավապաշտպանների և ակտիվիստների դեմ ռեպրեսիաները, ինչպես նաև խորացել են երկրի քրեակատարողական համակարգում առկա խնդիրները։ Այդ մասին են վկայում իրավապաշտպան կազմակերպությունները։
Ադրբեջանի քաղաքական բանտարկյալների թիվը հասել է ռեկորդային ցուցանիշի՝ երկրի 23 տարվա ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի կազմում։ «Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ազատության միությունը» դեկտեմբերի 12-ին թարմացրել է իր ցուցակը՝ նշելով 331 անձ, ինչը 77-ով ավել է, քան մեկ տարի առաջ, հայտնում է «Կովկասյան հանգույցը»:
Իրավապաշտպան «Պաշտպանության գիծ» կազմակերպության տվյալներով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները ակտիվորեն կիրառում են ձերբակալությունները քաղաքական ակտիվությունը ճնշելու նպատակով։ Զեկույցում նշվում է, որ «2024 թվականին արձանագրվել են Սահմանադրության, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և այլ միջազգային պայմանագրերի խախտումներ, հատկապես քաղաքական ազատությունների ոլորտում»։
2023 թվականի նոյեմբերից 2024 թվականի ընթացքում շարունակվել է անկախ լրատվամիջոցների լրագրողների ձերբակալությունների ալիքը։ Abzas Media և այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ենթարկվել են քրեական հետապնդումների։ Իրավապաշտպաններ Անար Մամեդլիի և Ռուֆաթ Սաֆարովի ձերբակալությունները նպատակ ունեին վերացնել անկախ իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հաստատությունները։
Քրեակատարողական հիմնարկներում իրավիճակը նույնպես մնում է ծանր։ Շատ դեպքերում 6 հոգու համար նախատեսված խցերում պահվում է մինչև 27 անձ։ Գերբնակվածությունը, ցածր հիգիենան և բժշկական օգնության բացակայությունը հանգեցնում են կալանավորների առողջական վիճակի վատթարացման։
Human Rights Watch միջազգային կազմակերպությունն իր 2024 թվականի զեկույցում ընդգծել է Ադրբեջանում ռեպրեսիաների աճը՝ նշելով, որ դա հատկապես ակնհայտ է դարձել Բաքվում COP29 կլիմայական գագաթնաժողովի ընթացքում։ Միջոցառման համաշխարհային ուշադրության ֆոնին ընդդիմության և անկախ մամուլի դեմ ռեպրեսիաները սաստկացել են։
Իրավապաշտպանները կոչ են անում Ադրբեջանի իշխանություններին վերացնել մարդու իրավունքների խախտումները և ապահովել միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը։

25 Январь 2025 - 08:22 AMT
Ситуация с правами человека в Азербайджане продолжает ухудшаться: в 2024 году наблюдается резкое ужесточение репрессий против журналистов, правозащитников и активистов, а также усиление проблем в пенитенциарной системе страны.
Как сообщает «Кавказский узел», число политических заключенных в Азербайджане достигло рекордных показателей за 23 года членства страны в Совете Европы. Союз «За свободу политзаключенных в Азербайджане» обновил свой список 12 декабря 2024 года, зафиксировав 331 человека, что на 77 больше, чем годом ранее.
Согласно данным правозащитной организации «Линия защиты», власти Азербайджана активно используют аресты для подавления политической активности. В отчете отмечается: «В 2024 году фиксировались нарушения Конституции страны, Европейской конвенции по правам человека и других международных договоров, особенно в области политических свобод».
С начала ноября 2023 года по 2024 год продолжилась волна арестов журналистов независимых изданий, включая представителей Abzas Media, Toplum.tv и других. Руководители Xural TV и активисты, такие как Бахтияр Гаджиев, подверглись уголовным преследованиям. В отчете подчеркивается, что аресты правозащитников Анара Мамедли и Руфата Сафарова ставили цель ликвидации независимых институтов, защищающих права человека.
Ситуация в местах заключения также остается критической. Зачастую в камерах, рассчитанных на шесть человек, содержится до 27 заключенных. Переполненность, низкий уровень санитарии и отсутствие медицинской помощи приводят к ухудшению здоровья заключенных, особенно страдающих хроническими заболеваниями.
Международная организация Human Rights Watch в своем отчете за 2024 год обратила внимание на рост репрессий в Азербайджане, подчеркнув, что это стало очевидным во время проведения в Баку климатической конференции COP29. На фоне глобального внимания к событию репрессии против оппозиции и независимых СМИ лишь усилились.
Правозащитники призывают власти Азербайджана устранить нарушения прав человека и обеспечить выполнение обязательств, взятых в рамках международных конвенций.