Եվրամիությունը հայտարարել է, որ Բելառուսի նախագահական ընտրությունները չեն եղել ազատ և արդար, ընդգծելով պատժամիջոցային ճնշումները շարունակելու մտադրությունը։ Այս դիրքորոշումն ներկայացվել է ԵՄ դիվանագիտական ծառայության կողմից։
«Այսօրվա կեղծված ընտրությունները Բելառուսում ոչ ազատ են, ոչ էլ արդար։ Բելառուսի ժողովուրդը արժանի է իսկական ձայնի՝ որոշելու, թե ով պետք է ղեկավարի իր երկիրը», – նշված է արտաքին գործերի բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսի հայտարարությունում։
ԵՄ կարծիքով՝ Բելառուսում խախտվում են մարդու իրավունքները, սահմանափակվում են քաղաքական գործընթացին մասնակցելու և անկախ մեդիային հասանելիության հնարավորությունները։
Հայտարարությունում նաև կոչ է արվում Մինսկին «անմիջապես և առանց նախապայմանների ազատել բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին՝ ավելի քան հազար կամայականորեն ձերբակալվածներին, ներառյալ Եվրամիության ներկայացուցչության աշխատակցին»։
Եվրամիությունը մտադիր է շարունակել սահմանափակող միջոցառումների կիրառումը պաշտոնական Մինսկի դեմ՝ միաժամանակ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելով քաղաքացիական հասարակությանը, արտաքսված ժողովրդավարական ուժերին և Բելառուսի մշակույթին։
«Երբ Բելառուսը կընտրի ժողովրդավարական անցման ուղին, ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել երկրին՝ տնտեսության կայունացման և ինստիտուտների բարեփոխման գործում», – ասված է հայտարարությունում։
Բելառուսի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հավաքել է քվեների 86․82% տոկոսը՝ 85․7% մասնակցության պայմաններում։

Евросоюз заявил, что выборы президента Белоруссии не были свободными и справедливыми, подчеркнув намерение продолжить санкционное давление на белорусские власти.
«Сегодняшние фиктивные выборы в Беларуси не являются ни свободными, ни справедливыми. Народ Беларуси заслуживает настоящего права голоса в вопросе о том, кто управляет его страной», – говорится в заявлении Верховного представителя по иностранным делам Каи Каллас и комиссара по вопросам расширения Марты Кос.
По мнению ЕС, в Белоруссии продолжаются нарушения прав человека, ограничивается доступ к политическому процессу и независимым СМИ, сообщает «Интерфакс».
Документ также содержит призыв к белорусским властям «немедленно и безоговорочно освободить всех политических заключенных – более тысячи произвольно задержанных, включая сотрудника Представительства Европейского союза».
Евросоюз намерен продолжать введение ограничительных мер против официального Минска, одновременно предоставляя финансовую поддержку гражданскому обществу, демократическим силам в изгнании и культурным инициативам Белоруссии.
«Как только Беларусь встанет на путь демократического перехода, ЕС готов поддержать страну в стабилизации ее экономики и реформировании ее институтов», – сказано в заявлении.
Между тем, по данным белорусского Центризбиркома, действующий президент Александр Лукашенко набрал 86,82% голосов при явке 85,7%.